První dojmy z 18 anime letní sezóny

Meon se pustil do nové sezóny a sepsal své první dojmy z prvních epizod.

Začala nám letní sezóna a spolu s ní přes třicet nových anime. Chytil se mě sice bláhový nápad, že bych zhlédnul první díly všech anime v sezóně, ale po krátké době jsem si vzpomněl, proč častěji nechávám prohrabávání vším tím balastem na jiných bloggerech. Několik zajímavých a překvapivých výjimek se totiž našlo, ale nejčastěji jsem ze sérií odešel znuděný nebo otrávený. Ale aby má snaha nepřišla vniveč, rozhodl jsem se všechny první díly seřadit od nejlepšího po nejhorší do různých kategorií tentokrát inspirovaných vedrem, které v Praze panovalo v době psaní článku. První skupina má dle mého názoru největší šanci stát se hitem sezóny, zatímco do druhé jsem umístil solidní seriály, od kterých očekávám dobrý zážitek. Od třetí kategorie dále nečekejte žádné zázraky, spíše už se jedná o seriály určené pro jisté publikum. Poslední čtvrté se vyhněte, pokud nechcete přijít o naději v existenci dobrých anime. 

Bez dalšího zdržování se pusťme do hodnocení!

EDIT: Kliknutím na název anime se dostanete na jeho stránku na Akihabaře.

Boží sémě seslané spasit nás v období sucha

Made in abyss

Občas se stane, že se v sezóně z ničeho nic objeví nějaké nečekané překvapení, které se všemu ostatnímu vysoka vysměje. Příběh s nádechem fantasy o díře plné pokladů, kterou obepíná město hlavních hrdinů, ve mně vyvolává pocity ze západních fantasy jako Levá ruka boží nebo Inkarceron. Postavy jsou sympatické a mají uchopitelné motivace. Svět kolem je neskutečně krásný na pohled, kvalita kreseb na pozadí spíše připomíná filmy od Mijazakiho nebo Šinkaie než průměrnou televizní sérii. Jestli máte čas se tuhle sezónu podívat jen na jednu věc, Made in abyss mělo zdaleka ten nejsilnější začátek.Kakegurui

Lehce hraničí s další kategorií, nicméně u mě získává pár bodů navíc zajímavou hrdinkou. I když je zajímavá stylem, že bych si od ní raději držel desetimetrový odstup. Škola se společenským žebříčkem založeným na gamblerství mi dává přesně to, v co jsem doufal od No Game No Life, a přitom si nesnižuje vlastní hodnotu fanservisem. Tedy pokud jako fanservis nepovažujete šílené výrazy postav, u kterých se animátoři zjevně vyřádili. Jak moc zábavný bude zbytek, záleží hlavně na kvalitě her v následujících dílech, ale vzhledem k tomu, kolikrát mi byla doporučena manga, nemám strach Kakegurui umístit do nejvyšší kategorie.

 

Sucho nás stále trápí, ale i tyto seriály zaženou naši žízeň

Ballroom e jókoso

Anime motivace, proč chodit do tanečních. Společenské tance jsou tuhle sezónu v módě a Production I.G odvádí dobrou práci. Sice to asi nebude zdaleka tolik homoerotické jako Júri on ice!!! (což je možná pro některé z vás dobře), animace je pěkná, postavy zatím trochu klišé, ale příjemné, a příběh je ve své podstatě sportovní šónen jako řemen. Nemám si na co stěžovat, přestože mě Ballroom nebaví tolik jako Made in abyss a Kakegurui, zábavné je dostatečně na to, abych ho umístil na nejvyšší příčku druhé kategorie.Princess principal

Občas si říkám, kolik dobrých seriálů vznikne jen díky tomu, že jeho tvůrci svolí do hlavních rolí nasázet roztomilé dívky. Princess principal je totiž bondovka ze steampunkového Londýna s atmosférou hustou jako guláš. Intriky jsou na denním pořádku, krky se zrádcům řezají bez zaváhání a špioni jsou schopní infiltrovat jakékoli prostředí stejně jako Agent 47 z Hitmana. A kdyby hlavní špioni nebyly studentky královské akademie, fanoušci špionovek by po tom skočili bez zaváhání. Přesto si myslím, že seriál je natolik dobrý, až mi přijde škoda nedat mu šanci jen kvůli dívčím hrdinkám.

 

Curezure children

Když jsem šel do těchto dvanáctiminutových krátkých epizodek o romantických vztazích náctiletých, čekal jsem, že je akorát budu sledovat, jak se na sebe celou dobu červenají. Místo toho se mi dostalo série o romantice, jako by ji psal autor Ze života středoškoláků. Je to vtipné, úderné a horší scénky netrvají moc dlouho, protože každá epizoda je dělená na čtyři tříminutové časti. Jako komediální jednohubka je Curezure children tím nejlepším, co v letní sezóně najdete. Podívejte se na to už jen kvůli třetí části prvního dílu.

 

Fate/Apocrypha

Alternativní dějová linie Fate sérií sice nic moc nového nenabídla, ale pro fanoušky akčních řezaček to zatím vypadá jako dobrá volba. Hlavní hrdina nekromant je sympaťák a v prvních třech minutách prvního dílu se animační studio vytáhlo se skvěle naanimovanou akční scénou boje mezi Johankou z Arku a obřím golemem. Místo sedmi služebníků nás tentokrát čeká střet čtrnácti a i bez chybějící Artušky se mi začátek líbil natolik, že dám šanci i zbytku.

 

Při troše snahy i z tohoto zdroje získáme pár kapek

Aho girl

Tak jako Curezure children je i toto kratší série o dvanáctiminutových epizodách zaměřená na komedii. Kamarádka hlavního hrdiny, kterou po narození několikrát upustili na zem, je tu terčem vtipů kvůli své hlouposti. Občas je ten humor dost pochybný a ne vždy mě vtipy rozesmály, ale na rozdíl od níže postavených seriálů se to Aho girl několikrát podařilo, a proto ji umisťuji na vrchol této sekce. Už od prvního dílu totiž víte, kam seriál směřuje, co od něj čekat a přitom se mu čas od času podaří uspět v tom, o co usiluje.

 

Gamers

Další z klubových komedií se tentokrát zaměřila na klub o videohrách, do kterého přijde kluk, který nikdy nehrál víc než mobilní aplikace stylu Candy Crush. Jenže všichni členové klubu jsou v různě pokročilém stádiu magoření ohledně jejich oblíbených videoher, až mi děsivě připomínají určité osoby, které člověk může vidět na Animeconu, jak v Osu hrají techno písničku na insane obtížnost, kterou nikdy předtím neslyšeli a neminou žádnou notu. Výsledek není tak vtipný jako Curezure children, ale jako pohodová odreagovačka nejspíš postačí.

 

Jókoso džicurjoku šidžó šugi no kjóšicu e

Příběh o elitní škole, kde bez dobrých výsledků nedostanete ani peníze na jídlo, strávil počáteční epizodu představováním své premisy, takže nakonec ani nevím, co od dalších epizod čekat. Hlavní hrdina, kterému zjevně chybí veškeré emoce krom znuděné otrávenosti, také nebyl úplně chytlavý, a proto jsem Jókoso džicurjoku umístil do této kategorie. Mohlo by se z toho vyklubat něco zajímavého, a tak budu sledovat, jak se na tuto sérii budou tvářit po konci sezóny ostatní.

 

Jókai apartment no júgana ničidžó

Bůh ví, jestli se z téhle nudnější verze Nacume júdžinčó v dalších dílech stane něco zajímavějšího, ale první díl mě moc neohromil. Zaměřit se na ubytování pro jókaie, kam se přistěhuje obyčejný člověk, je sice zajímavý koncept, jenže tady se moc nepředvedl. Nic zajímavého s ním autor neudělal, žádný z vtipů mi nepřišel úplně originální nebo zábavný. Na druhou stranu, pokud hledáte cokoli o jókaiích, za míň než průměr tenhle seriál označit nedokážu.

 

Centaur no najami

Z této adaptace jsem nešťastný. Původní mangu mám rád, protože číst o běžných problémech fantastických zvířat jako kentaurů a skřetů zasazených do moderního Japonska je svým způsobem fascinující. A manga se do struktury světa ponořila dobře, bohužel ji k adaptaci dostal špatný tým. Výsledek je nudný a nad vodou ho drží jen kvalita původního materiálu. Nejraději bych vám proto doporučil mangu, ale máte-li raději anime, pak Demi-čan wa kataritai je mnohem lepší adaptace na podobné téma. Anime Centaur no najami úděsné není, akorát bohužel ne zdaleka tak zábavné jako zdroj jeho příběhu.

 

Koi to uso

Romantická série sezóny, která bude nejspíš stačit všem, kteří si v životě rádi dopřejí nějaké velmi křehké vztahy. Nehledejte tu ovšem budoucí Toradoru nebo Cuki ga kirei, Koi to uso dělá pro své charaktery jen nutné minimum, aby se nezdály úplně nelidské, načež je hodí do milostných trojúhelníků a melodramatických scén. Pro fanoušky romantických anime asi vyhovující, pokud ovšem o tento žánr nemáte zájem, pak vás Koi to uso se vší pravděpodobností nepřesvědčí o tom, že byste na romantiku v anime měli měnit názor.

 

Isekai šokudó

Další série, která celý díl strávila akorát představováním své premisy, tentokrát o japonské restauraci, která jednou denně zavře v Japonsku, aby se otevřela příchozím z mnohých alternativních fantasy světů. Další ze seriálů, který by k řádnému posouzení potřeboval více než jeden díl, protože v tom se mnoho nestalo. Postavy nebyly nijak výrazné, ani o vaření jsem se příliš nedozvěděl, natož abych tušil, co čekat od pokračování. Proto ho umisťuji do této sekce, byť nic špatného neudělal. Zároveň však neudělal moc dobrého.

 

Necuzó trap -NTR-

Rádoby Kuzu no honkai této sezóny s nesprávnými vztahy a tak dále. Tentokrát jde ovšem jen o pár dívek, které společně podvádějí kluky, se kterými chodí, zatímco jedna předvádí, že se jí to strašně nelíbí, zatímco druhá dělá tu asertivní. Neodsuzuju vás, jestli si v tom najdete něco svého, osobně v NTR nevidím nic, co bych byl schopný doporučit obecně. Kuzu no honkai si alespoň dávalo trochu záležet na svých postavách, i když občas připomínaly záporáky z klasických Disneyovek než obyčejné lidi, NTR je ploché ve všech ohledech.

 

Isekai wa smartphone to tomo ni

Doslovný překlad názvu je „Dostal jsem se do alternativního světa se svým mobilem“. Tento seriál unikl nejhorší kategorii jen z toho důvodu, že není urážlivě špatný. Na druhou stranu je nevýrazný, bez nápadu, bez vtipu, se zcela stereotypními postavami a nemůžu se zbavit pocitu, že už jsem ho dávno viděl. Jestli jste se nějakým způsobem vyhnuli Zero no cukaima nebo něčemu podobnému, třeba z Isekai s telefonem nějakou hodnotu vytěžíte. Ale takový seriál stačí vidět jednou a podruhé je to až příliš. Odtud dál však i jediný díl považuji za naprostou ztrátu času.Odtud dál je prahá pustina, do níž se nikomu nedoporučuje vstupovat


Konbini kareši

Moc rád bych vám popsal, o čem tento seriál je. Ale z dvaceti minut si bohužel vůbec nic nepamatuju. Tedy krom tříminutové scény na začátku dílu, v níž nejspíš hlavní hrdina dvě minuty běží, načež stráví minutu tím, že si od holky před sámoškou vezme kávu a usmějí se na sebe. Ve zbytku dílu se nic nestalo, bylo mi představeno asi 20 postav v té samé uniformě a rozeznat by šly jedině podle barvy vlasů. Viděl-li někdo z vás Glasslip, ví, co čekat. Jestli ne, pak byste nyní měli vědět rovnou o dvou anime, které opravdu vidět nepotřebujete.

 

18if

18if se snaží. Má zajímavý koncept o světu snů, kam si přicházejí lidé z našeho světa vybíjet svoje mindráky na ostatních. Ale všechno ostatní to táhne dolů, od věčně měnících se záběrů kamery, které se snaží zamaskovat odpudivý vizuál neustálým pohybem, otáčením, dělením obrazovky a tak dále, až po hlavního hrdinu bez špetky charisma nebo osobnosti. Rozřešení dílu také jakoby přišlo, jen protože uplynulo dvacet minut. Každý díl sice režíruje jiný člověk, a tak by pokračování mohlo vypadat úplně jinak, bohužel jako první díl mě to vážně nezaujalo.

 

Hadžimete no gal

Jen málokdy se mi stane, že díl vypnu před polovinou, na to jsem příliš velký flegmatik. Prokousal jsem se už tolika úděsnostmi, že mě nic jen tak nerozhodí. Nicméně když po několikaminutovém monologu hlavního hrdiny o tom, jak těžké je najít si na střední přítelkyni, se najednou k němu do třídy přifařila lolitka s hrudníkem, který vypadal jako dva balónky s vodou připevněné na dřevěné prkno, bylo mi jasné, že s tímhle seriálem daleko nedojdu. Načež se ozvalo „Onii-čán!“ a lolitka se začla hrdinovi svěřovat s tím, jak strašně moc ho chce a že vlastně nejsou pokrevně příbuzní, ale hlavní hrdina ji stále odmítá. Poslední kapkou byla scéna po odchodu lolitky, kdy začali hlavního hrdinu kamarádi přesvědčovat o tom, že jeho loli kamarádka je zcela ideálním partnerem na sex nejen díky velkým prsům, ale k dokonalosti jí pomáhá fakt, že vypadá jako dítě. V pět minut a padesát vteřin jsem vypnul přehrávač a nehodlám se k Hadžimete no gal vracet. Tak jako Made in abyss byl bezkonkurenčně králem prvních dojmů, je Hadžimete no gal bezkonkurenčně největším odpadem sezóny.

Datum:
23. 7. 2017, 15:00
Autor:

Komentáře

| 23. 7. 2017, 18:28 | Autor: Nie práve nadše...

Uznávam že tvoje argumenty v prospech českého prepisu dávajú zmysel (aj keď osobne to považujem za zbytočnú herézu ktorá len spôsobuje chaos, ale to tu teraz rozoberať nechcem)... Chcem ťa požiadať aby si si uvedomil jednu vec, totiž ľudia čítajú zoznamy ako je tento najmä preto aby našli nejaké kvalitné anime ktoré by si mohli pozrieť... A tera si predstav že si prečítajú si tento zoznam, a rozhodnú sa že si pozrú napríklad Jókoso džicurjoku šidžó šugi no kjóšicu e... a čo spravia? Idú googliť... Ale čo to? Hups! Ten názov je v českom prepise! A väčšina československých prekladateľov používa anglický prepis, čiže im Google moc nepomôže... Tak sa to pokúsia prepísať do anglického prepisu... Ako by to asi tak mohlo v tom anglickom prepise vyzerať? Yookoso jicurjoku shijoo shugi no kjooshicu e? Hmm... To asi nie... Youkoso jitsurjoku shijo shugi no kyoushitcu e? Taktiež nie... Youkoso jitsuryoku shijou shugi no kyoushitsu e... Tak to je správne... A teraz si predstav ich sklamanie po tom čo strávia 15 minút prepisovaním onoho názvu do angl. prepisu technikou pokus-omyl a zistia že český/slovenský preklad ešte nie je... Netvrdím, možno som sa len slabo hladal...Ale proste a jednoducho, chcem ťa požiadať aby si, (aspoň pri takýchto zoznamoch) udával aj nazov v anglickom prepise, aby si uľahčil čitateľom vyhľadávanie oných anime... Ďakujem

Obrázek uživatele Meon1845

| 23. 7. 2017, 19:03 | Autor: Meon1845

Osobně mi přijde trochu pitomé psát dvakrát za sebou celé jméno, tak to vyřeším jinak. Každý název dostane odkaz, který povede na stránku Akihabary. Jednou už jsme to tak udělali, jen jsem na to jaksi pozapomněl. Až se vrátím domů, zařídím to (nebo tím zaměstnám Joka :D)

Obrázek uživatele Roudy

| 31. 7. 2017, 21:24 | Autor: Roudy

Inu já to náhodou do toho googlu naťukal a našlo mi to stránku toho anime na akihabaře. Pokud by to tu stránku náhodou nenašlo, mělo by ti to najít stránku toho anime na čsfd, kde se česká transkripce používá. Na čsfd máš název v originále, přepisu i anglický název a pokud nejseš pětileté dítě, které neumí používat mozek nebo google, věřím, že už si poradíš. :)

| 23. 7. 2017, 20:32 | Autor: vegetacr

Made in Abyss a Kakegurui jsou jasně mí favorité téhle sezony. Kakegurui je prostě ten typ anime co mě donutil začít kupovat i mangu. Jelikož není nad šílené obličeje anime děvčat :) Jěště bych dotoho přidal Isekai Shokudou, které je naprostě skvělé k odpočinku a novou dívku z pekla Jigoku Shoujo Yoi no Togi (tohle pokaročování po více než 10 letech jsem fakt nečekal a 2 první díly určitě nezklamali a drží se konceptu 1 řady, které byla nejlepší ) a docela mě ještě zaujalo Vatican Kiseki Chousakan, ale japonské Znamení růže. Ale co je u mne největší zklamání je určitě NTR ( krátké a absolutně oničem možná jako hentai by to fungovalo, ale vztah dvou kamarádech a jejich přítele, který to asi začně dost zneužívat si mohli odpustit ).

Obrázek uživatele Nike

| 23. 7. 2017, 20:36 | Autor: Nike

Nějak jsi u dojmů vynechal "Keppeki Danshi! Aoyama-kun". Nekoukal jsi nebo podle tebe nestálo za zmínku? Osobně bych ho jinak viděl někde v kategorii Při troše snahy i z tohoto zdroje získáme pár kapek.  Jinak super dojmy - téměř u všeho, co jsem viděl, jsem byl nucen jen přikyvovat :)

Obrázek uživatele Meon1845

| 23. 7. 2017, 22:38 | Autor: Meon1845

Na Aojamu mi nezbyl čas, už tak jsem článek plánoval skoro před týdnem. Navíc sportovky většinou moc nemusím, pokud nejsou tak výrazný jako Hadžime no Ippo nebo One Outs.

A děkuji za komentář :)

| 25. 7. 2017, 20:00 | Autor: Stasey

Fhew, skvělé dojmy! Přiznám se, že letošní letní sezona z celkového hlediska není tak slibná, jak jsem si myslel původně. Vedle Fate (ještě čekám, co se z toho vyklube, oproti předchozím Fate to vypadá, že bude hodně odlišná;, ale čekám, kdy přijde ještě zlom) a Kakegurui (šílení gambleři jasně vedou) vychází ještě Boku, takže je aspoň nač koukat. Po čtení Tvojí recenze zkusím dát šanci i Made in Abyss

Obrázek uživatele Wise Smelly Legs

| 29. 7. 2017, 06:24 | Autor: Wise Smelly Legs

(: Kakegurui zní asi nejslibněji