AKB48 - Zasvěcení do nejpočetnější skupiny světa

AKB4B, skupina která po tomhle přečtení člověku změní pohled na Japonsko. Nebo potěší znalce, že se objevila i na tomto webu.

AKB48, pro někoho to může znít jako tajný název nějakého projektu či vojenské jednotky, pro každodenního Japonce je to ovšem nejpopulárnější dívčí skupina Japonska. Tedy proto si myslím, že tohle by zde nemělo chybět. Ještě než se do článku plně pustíte, musím upozornit na dvě věci. První se týká faktu, že se snažím nějak srozumitelně a jednoduše popsat a objasnit seskládání a současné fungování této skupiny, tedy se nebudu zaobírat jejich tvorbou, nebo přesným popisem toho, která členka kdy odešla a přišla, ale spíše jejich historií a kontroverzemi s nimi či okolo nich. Druhá věc je, že i přes mé snahy to podat nejsrozumitelněji, v Japonsku se dějí věci, které prostě „hlavu a patu“ nemají, nebo aspoň všem ze zbytku světa to tak připadá, a tedy se nedivte, když se u něčeho zarazíte se slovy: „Jak toto jako funguje?“, „Proč?“, „Pane bože!!“, či podobnými. Ke všem názvům či nejasnostem bude vždy v závorce napsaná vysvětlivka.

 

Jak to vše vzniklo a šlo: Vše začalo, když se japonský nahrávací producent, Yasushi Akimoto, rozhodl vytvořit skupinu, která nebude převážně či vůbec cestovat tolik po světě na různých koncertech a podobně, ale bude mít své vlastní místo - divadlo, kde budou vystupovat téměř každý den a tak fanoušci či návštěvníci budou mít šanci je vidět víckrát naživo a také takové to rychlé seznámení s potřesením ruky. Jeho prvotní plán byl vytvořit dívčí skupinu se 48 členy, a aby nevystupovaly všechny každý den, tak měly být ještě rozděleny do týmů, dle písmen z názvu skupiny, tedy: „Team A; Team B; Team K“. Plný Název je AKB48. AKB je zkratka pro slovo Akihibara či zkráceně Akiba, tedy AKB. Jak si mnozí všimli, tak ano - je to odvozené od japonské čtvrti, to protože AKB48 má své divadlo, ve kterém vystupují, v 8. podlaží v obchodní budově Don Quijote, které se nachází v Akibahabaře. Následně dané týmy měly reprezentovat i jakousi vlastnost či téma. Team A - freedom (svoboda); Team B - idol-like, with cute costumes (taková ta japonská holčičí roztomilost); Team K - strong (síla). Každý tým měl mít stejný počet, tedy 16 členek, dohromady 48. Krom běžného japonského „graduate system“ – (to když osoba přesáhne určitý věk, který je pro skupiny vybraný), tak členky této skupiny mají přísný zákaz s kýmkoliv randit a musí si udržovat morálku a slušné chování. Porušení těchto pravidel může končit poměrně tvrdými tresty či dokonce vyhozením ze skupiny ještě před dosažením věku.

Vše měl připravené a tak v červenci 2005 zahájil konkurs. Prvního konkursu se zúčastnilo 7 924 dívek, 24 bylo vybráno do 1. generace této skupiny (skupiny na základě „graduate systém“ z pravidla mají své generace, kvůli odchodu členů na základě přesažení věku). 8. prosince 2005 z nich debutovaly jako Team A. Hned ani ne měsíc na to se přidala Mariko Shinoda jakožto člen 1,5. Generace. Další konkurs se konal v únoru 2006, který byl jiný tím, že se spolupracovalo s telekomunikační společností NTT DoCoMo a tedy uchazečky zasílaly svá videa přes svá mobilní zařízení. Tohoto se účastnilo 11 892 dívek a bylo vybráno 19 a 18 z nich debutovaly jako Team K. V říjnu 2006 se konal konkurs pro Team B. V prosinci toho samého roku bylo z 12 828 vybráno 13 dívek.

No tak už je máme složené. Kdo si rád počítá, tak už teď bystří, že to nějak nesedí. No, jde o to, že krom toho, že se nejspíše Yasushi Akimoto tolik nedržel plánu a taky to, že plno dívek tedy vyspělo (graduated) téměř hned po začátku či přešlo do jiné sesterské skupiny - k těm se později dostanu. Ovšem, když už jsme u těch nepřesností a obecně odcházení hned po začátku, tak je na místě zmínit, že klipy a další videa se netočí s pevným počtem členek - prostě jsou vybrány týmy či jsou promíchány z týmů čistě pro danou píseň.

Červen 2008 a jsou ohlášeny plány pro sesterskou skupinu, tedy SKE48. No asi mnozí z vás již aspoň z části rozlouskli záhadu tohoto názvu. Jedná se o další část Japonska a tentokrát to je Sakae, Naogoya. Tedy k čemu tyto sesterské skupiny slouží? No de facto, kdyby neexistovaly, tak to i ulehčí spoustu věcí, takže člověku, který se snaží v členkách zorientovat, to akorát zamotá hlavu ještě více. Ovšem čistě z hudebního hlediska, tedy zdali to vůbec hudební hledisko je, tak to má účel ten, že se jedná o další dívčí skupinu, která akorát má své divadélko jinde a členky krom pouhého seskupování se na klipy či přebíhání z jednoho týmu do druhého, mohou i přebíhat takhle z jedné skupiny do druhé. Původně to bylo aspoň odůvodněno, že členky z Team A dopomohly jinému týmu či tedy skupině, ale postupem času a taky asi okolností se to zvrhne do přebíhání si dle libosti či z jiných ani ne moc vážných důvodů.

A aby toho ten měsíc nebylo málo, tak členka Ayaka Kikuchi se stala první členkou, která neodešla skrz věk či nepřestoupila, ale byla doslova vyhozena. Důvodem bylo „immature behavior“, tedy nevyspělé chování, přesněji proto, že byly nalezeny fotky z foto budky, na kterých je ona a muž, tedy nejpravděpodobněji její kluk, partner. Zdali vám to připadne jako dost drsné, tak tohle ještě není to nejhorší, už jen protože se Ayaka Kikuchi vrátila zpět do skupiny poté, co v roce 2010 prošla konkursem.

V průběhu let vydávaly mnoho singlů a zakládaly se nové sesterské skupiny jako SDN48, NMB48 a 1. května 2011 byla oznámena další, HKT48, ovšem ta už měla být přeci o něco jedinečnější a to o to, že své divadlo mělo v Singapuru.

Následně poté, 7. června byl oznámen nový tým, Team 4. Ten měl mít 16 členek s kapitánkou Minou Ooba (kapitánka znamená, že jakoby je ta hlavní, vůdčí daného týmu), což byla bývalá členka z Team B. Tento Team 4 měl být složen z členek Team Kenkyuusei. Team Kenkyuusei je takový předpřipravený tým, kde jsou ty členky, které prošly konkursem, ale nebyly ještě přidány do žádného týmu. Tedy je to „družina“ která slouží k tomu, aby se nemusely dělat konkursy, ale akorát se využijí tyto ještě nevyužité, nepřidělené, členky. Ovšem zajímavostí je, že tento tým, Team Kenkyuusei, není pouze týmem pro AKB48, ale je to tým pro všechny sesterské skupiny. Není to přímo podřazený tým dané skupině. Tedy ať už jakákoliv z těchto dívčích sesterských skupin hodlá mít nový tým, tak na to mohou využít členky toho společného „pre-debut“ týmu.

Tak a je tu další bizarnost. Čtyři dny na to při událost, kde se fanoušci či běžní lidé mohli setkat a potřást si rukou s dívkami, bylo oznámeno, že Aimi Eguchi, která údajně prošla konkursem NMB48, by se měla stát „trainee“ (osoba, které ještě neměla debut s žádnou skupinou). Později bylo odhaleno, že Eguchi nebyla živá osoba, ale pouze počítačově skombinovaná na základě rysů obličeje ostatních členek AKB48.

Mimo jiných výše zmíněných věcí se ten samý rok ještě Yasushi Akimoto rozhodl, že vytvoří další skupinu, ale ta už nebude sesterská, ovšem vytvoří oficiálního rivala dané skupiny. Skupina se jmenuje Nogizaka46 a počet členek měl být okolo 20.

Krom dokumentárních filmů dostala AKB48 i své vlastní anime, AKB0048. Podílelo se na tom studio Satelight. Anime bylo vysílané od 29. dubna do 22. července roku 2012 a režíroval jej Yoshimasa Hiraike. Devět členek seskládaných z AKB48, SKE48 a NMB48 se podílelo na hlasech anime postav a nazpívaly jak opening, tak ending, akorát pod jménem NO NAME.

Dále byly nalezeny další fotky s příteli dívek Natsumi Hirajima a Rumi Yonezawa a tak odstoupily ze skupiny, samozřejmě byly nahrazeny jinými ze sesterských skupin. Přestože bylo oficiálně oznámeno, což bylo nevídané, že Team 4 se bude rozšiřovat o více členek, tak o pár měsíců na to bylo oznámeno, že bude přeorganizování týmů AKB48 a celý Team 4 bude rozpuštěn. Členky přešly do zbylých třech týmů. Jedna z členek Team A, Minami Takahashi, se dokonce stala manažerkou AKB48.

V roce 2013 bylo jejich anime obnoveno ve druhé sérii, AKB0048 Next Stage. V rozpětí let 2013 – 2015 se pro AKB48 odehrálo mnohé, ať už oficiální přeobsazení členek či kapitánek, ale i obnovení týmu Team 4 či dokonce kompletně založení nového týmu Team 8, který čítal 47 členek. Tento tým měl své téma nazvané „the idols who come to you“ (idolové, kteří přichází k vám). Dále Yasushi Akimoto se rozhodl udělat speciální tým, který se tak trochu bije s principem celého „graduate system“. Tým jménem Otona, měl to být tým pro dospělé, tedy staré přes 30 let, a měl sloužit jakožto středobod pro reklamy na Glicio Papico, což jsou takové japonské cukrovinky. V dubnu 2015 měl tento tým jednu členku a to Mariko Tsukamoto, 37 letou matku z domácnosti, matku dvou dětí.

Možná si říkáte, zdali ty události za účelem potřesení si ruky neměly i nějaké mouchy. Ano, měly! Dvě dívenky, Rina Kawaei a Anna Iriyama, byly napadeny 24letým mužem. Napadl je ruční pilou. Po nějakou dobu byly setkání pozastaveny a pak zase spuštěny, ovšem už s větší ostrahou a detektory kovu u vchodu. Rina po uzdravení oznámila své ukončení „graduation“ a rozhodla se, že se bude věnovat hraní.

Přestože mají sesterské skupiny, které vystupují v jiných asijských zemích, třeba SNH48 - Shanghai, tak teprve v únoru roku 2016 se přidala první dívka, která není z Japonska, ale z Tchaj-wanu. Jmenuje se Cia-ling Ma a byla přidána jakožto „Taiwan Research Student“ (Výzkumný/Zkušební student z Tchaj-wanu).

Na závěr jsem si nechal aspoň pro mne nejbizarnější pohromu, co se zatím stala v AKB48. V lednu 2013 členka, ještě z první generace, jménem Minami Minegishi, byla přistižena, jak opouští byt s jedním mužem jedné chlapecké skupiny. Na základě jejich zákazu randění byla potrestána, ale ne jako již výše zmíněné dívky, této udělili mnohem tvrdší test a to se do hola ostříhat a nechat natočit video, kde se hluboce omlouvá. Ve videu brečela, nejspíše do tohoto ji nenutili, ale asi by se nikdo nedivil, kdyby i toto bylo podmínkou. Jako by to už nebylo dost, tak přestože byla dlouhodobou členkou, tak byla vyřazena a degradována do Team Kenkyuusei, tedy pro ty dívky, které se chystají teprve plně zapojit do skupiny. Člověk by čekal, že to zanechá ať už na ní či na agentuře nějaké následky, ale v srpnu toho samého roku se vrátila zpět a stala se kapitánkou Team 4.

 

Jejich Tvorba: Tedy když už jsme si prošli celým jejich dosavadním životem, tak se pojďme podívat i na to, jaká je jejich tvorba. Jejich styl je přímo charakterizován jako „bubblegum pop and synchronised dancing“. No jen tak letmo - bubblegum pop je druh popu, který spíše má mířit na mladší posluchače, především i na ty mladší než teenagery, a písničky tohoto žánru jsou obvykle rychlejší než normální. Sychronised dancing - to samo o sobě z názvu vyplývá, že prostě mají k hudbě choreografii, kde všechny synchronizovaně tančí. Vše, co se kolem nich točí, má působit skoro až takových orchestrovým dojmem, aspoň tedy vystoupení či klipy, kde jde vidět, že jich je požehnaně plno. Tedy nejen hudba, ale celý jejich vzhled má být na způsob toho „kawaii stylu“, až „cukříkovské roztomilosti“ nevinných dívek především v pastelových barvách. A přes to všechno jejich cílová posluchačská skupina jsou mladé dívky a dospělí muži.

Další takovou zajímavostí, co se tedy čistě hudby týče, je, že od roku 2009 byl vytvořen koncept sousenkyo (všeobecné volby), což spočívá v tom, že fanoušci prostřednictvím mobilních aplikací či dalších mohou hlasovat pro členky, které by měly pracovat na novém singlu a následně s ním i vystupovat.

Tak teď trošku přímo k jejich produkci. Na rozdíl od většiny světa, či i velké části Japonska, tato skupina především vydává singly. Ano má vydaných několik EP, alb a podobně, ale především se zaměřují na singly, těch mají vážně hodně a také se jim to vyplácí, totiž začátkem roku 2012 měly již prodaných 11 787 000 singlů a samozřejmě čísla nejen u singlů stále rostou, už díky faktu, že doposud, tedy do roku 2016, vydaly celkem 44 singlů. Celý seznam diskografie na wikipedii je na konci článku.

 

Obrázky: Obrázky, nejspíše někteří z vás si schválně budou počítat kolik jich na daném obrázku je. První dva mají zachycovat co nejvíce, nejspíše v daný den, členek a dle krojů jsou rozděleny do těch týmů.

 

Poslední naopak zachycuje sestavu asi 66 členek, které jsou oblečeny téměř stejně a to z důvodu, že to měl být daný styl jednoho singlu.

 

Čistě můj názor: Zdali se někdo prolouskal celým tímto zdlouhavým povídáním a zajímal by ho čistě můj osobní názor, tak tady je. Musím uznat, že to je z jistého úhlu pohledu vážně promyšlené a precizní, ovšem velice zaprodané. Nápad mnoha dívek takhle pohromadě není až zas tak strašný, i když v tom je chaos a ten japonský věkový systém tomu ještě dopomáhá. Jedinou výhodou, co tak na tomhle systému vidím, že člověk už dopředu ví, že jeho oblíbený člen někdy, v danou dobu, odejde, tak to pak pro něj není taková rána, ovšem v tomto případě to má snad i bránit tomu si oblíbit nějaké členky a soustředit se čistě na to, co ta skupina předává. Což je další věc, že tedy zdali má člověk rád, či to i vyžaduje, když mu interpret prostřednictvím hudby něco vzkazuje či zanechává, tak tady je na špatné cestě. Nemluvě o tom, že tedy jsou čistě jako roboti, kteří jenom dostanou za úkol udělat to a to, ale i že v takovém množství produkce už ty texty musí ztrácet kvalitu a hloubku. No a zákazy, co se týče randění a podobného. Ano je to přísné a tresty z neznámého důvodu nejsou rovnoměrné, ale ty dívky s tím, že to takové bude, tak do toho jdou, tedy i když je to hnusné, tak vlastně by se dalo říct, že si za to mohou samy, protože předem jsou s těmito fakty obeznámeny.

Tuhle otázku si kladou asi především posluchači, ať už J-popu či obecně asijské hudby a to, zdali je možné se je naučit všechny rozpoznávat. Jako možná se divíte, ale de facto to možné je. Když by je člověk sledoval hned od počátku, či by to zpětně vše našel, a v každém pořadu, videu, klipu či i fotce by rozpoznal všechny z nich, tak by se v tom minimálně orientoval mnohem líp než zbytek světa a tedy rozpoznával by i to, kdo odešel a kdo ne, ovšem jak to bývá s problémem více či mnohopočetných skupin, že ne každý je tak propagovaný a tak vystupuje z „řady“ svých kolegů a člověk by musel asi vážně hodně času nad tím trávit, aby poznával i ty nevýrazné.

 

Odkazy:
Seznam "současných" členek
Seznam bývalých členek
Seznam diskografie
Youtube kanál

Datum:
2. 7. 2016, 14:30

Komentáře

| 4. 7. 2016, 21:26 | Autor: Anonym

Mohu říct jediné. Opět, děkuji za zajímavý článek :)