Fullmetal Alchemist knihy 1-2 / manga

Edward a Alphons se vydávají na cestu za napravením svých chyb.

Slavná manga o alchymistech měla na českém trhu dlouhou a složitou historii. Nakladatelství Crew o práva bojovala několik let a mezi fanoušky se jednalo o velice žádaný kousek. Dalo by se říct, že nebylo jiné větší značky, kterou bychom tu všichni viděli raději. A tak po letech lítých bojů a nekonečných vyjednávání s majitelem značky Square Enixem konečně japonský gigant svolil a do malé zemičky uprostřed Evropy nechal zaslat práva na dobrodružnou ságu. Ocelový Alchymista konečně dorazil!

Dobrodružství dvou bratrů, které postupně dosáhne epických rozměrů, bylo vydáno již ve dvou svazcích. Ocelový Alchymista se řadí do škatulky Shounenů, tedy mangy určené pro mládež a autorka Hiromu Arakawa to dokazuje hned od první kapitoly. Již v úvodu vám přijdou hrdinové zábavní a sympatičtí, padouši nebezpeční a slizcí, svět propracovaný a pozoruhodný nebo mytologie navnazující a zajímává. Stejně tak vyváženost humoru, vážnosti, akce a napětí je do puntíku přesná. Každou další stránkou se objevují nové otázky, ale i odpovědi, nové postavy, ale i prostředí. Příběh odsýpá, ale i přesto je čas na dokreslovaní charakterů a prostředí. Stejně tak je úctyhodné, že autorka stihla do prvních stránek ještě zakomponovat serióznější momenty a právě tehdy se dá tušit, že se nebude jednat pouze o jednoduchý černobílý příběh, ale před naše hrdiny budou občas postaveny velká a těžko volitelná rozhodnutí.

Autorka je jednoduše na scénáře machr, a jelikož toho má v hlavě asi hodně, nezbývá patrně čas na propracovanější kresbu. V panelech vše dává smysl, neztrácíte se a vše je plně pochopitelné. Na detailní zpracování se ale příliš nehledí. Vyhrávání si se stínováním a realističtější pojetí neočekávejte. Ovšem na druhou stranu, když se jedná o standardní dobrodružnou mangu, je to práce adekvátní a příběh skvěle doplňuje.

Ve formě překladu nemám výtek. Zkušená Anna Křivánková, která překládá většinu vycházejících crwáckých titulů, odvádí jako obvykle skvělou práci. Texty karikaturních postaviček v humorné stránce vás opravdu rozesmějí, serióznější postavy naopak dostávají důstojnější projev. Třešničkou na konec jsou pak chytře a vtipně vymyšlené přezdívky na velikost jedné z hlavních postav.

Sečteno a podtrženo, další přírůstek do crwáckého portfolia a hlavně do vaší knihovny skvěle zapadne. Jedna z nejoceňovanějších mang v historii vyšla i u nás a my jí nemůžeme jinak, než doporučit. Strhující příběh o alchymii se zarývá pod kůži každou další kapitolou a já na další nemůžu dospat.

Hodnocení
9.0/10
Hodnocení čtenářů
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Průměr: 5.8 (1000)
Datum:
5. 4. 2018, 15:00
Autor:

Komentáře

Obrázek uživatele Wise Smelly Legs

| 7. 4. 2018, 00:52 | Autor: Wise Smelly Legs

Za tu kresbu ten podík dolů?

| 7. 4. 2018, 17:07 | Autor: Konri

yep, asi tak. Ale fakt se jedná o absolutní topku a granát roku ;)