Simon Sues: Na mrtvém bodě / Manga

Vyvrcholení první série od Zaniru!

Letošní rok byl pro Simona Suese slabší, neboť se dočkal pouze jediné nové knihy, na druhou stranu to vynahrazuje fakt, že je čtvrtý svazek hned o několik desítek stran silnější než jeho předchůdci a také se příběhově žene nezadržitelně ke svému polo-finále. Většina příběhových linek se totiž spojuje do jedné zásadní a postavy se připravují na rozhodující zvraty, které je ovlivní v druhé části příběhu, které se snad brzy dočkáme. Zkrátka... vše je krásně nakročeno k uspokojivému zážitku. Jak tedy dopadlo jakési vyvrcholení okultního právníka Simona Suese? No, polovičatě. 

Začnemě tím, že čtvrtá kniha s názvem Na mrtvém bodě, rozhodně udělala krok kupředu a většinu scénáristických neduhů z minulého svazku smetla pod koberec. V tomhle díle na vás opravdu během čtení dýchá tíživá atmosféra skutečnosti, že čas nelze zastavit, ba dokonce zpomalit a oprátka trestu se stále víc a víc utahuje. Stránku po stránce se Simon a jeho kamarádi noří do nepěkné atmosféry plné strachu a beznaděje. Konečně, poprvé za celou sérii máte pocit, že Simon nemá žádné eso v rukávu a cítíte jeho křehkost a bezvýchodnou situaci. Hlavní postava se dostává na své úplné dno. Jak emocionální, tak fyzické. A překvapivě dojde i na první lidské oběti.

Stejně jako v předchozích svazcích, i tento nabízí pomyslné rozdělení příběhu, kdy první část knihy se soustředí na další z případů okultních nebezpečí, ovšem tentokrát přímo navazují i na následující části a dohromady tak kniha utváří dojem plnohodnotného celku. Už nejde jen o hlavní dějovou linii, která je někde na pozadí právnických příběhů  - konečně se zásadní věci hýbou kupředu a ovlivňují tak celý děj. A je to moc dobře, neboť tahle série potřebovala v jakékoliv podobě živoucí lektvar. 

Jenže i přesto, že dojde na první ztráty a první hmatatelné problémy, kniha trpí nedostatky profesionality (nefér, ale je to fakt), díky čemuž narážíte nonstop na zádrhely, které vás vykopnou z jinak velmi příjemného čtení. Postavy si říkají věty, které naprosto zavání hloupostí - většinou jde jen o rádoby opakovačky různých praktik a klišé mouder, které však neprospívají vůbec ničemu. Komorní dialogy trpí (mimo Simona) bezpáteřností, neboť vedlejší postavy vám jsou naprosto ukradené. To stejné platí pro záporáky, kteří nemají špetku charismatu a poměrně fajn design to nemá šanci spasit. Ano, Sára či June dostávají mnohem víc prostoru a dokonce vás budou v jistých chvílich zajímat, ale pak se zase vše spláchne do záchodu a katarze se zkrátka řečeno nedostaví. Izákovo chování pak pochopí snad jen lidé, co mají v hlavě tornádo...

A podobně je na tom kresba, která se pořád drží svého kopyta a snaží se o praktiky, které knize naopak ubližují. Autorka umí kreslit, vážně ano... proto nechápu, proč svůj příběh vypráví tak, jak tomu je. Panely nemají žádnou hiearchii, vše je poskládané tak nějak na efekt, ale míjí se to s účinkem. Místo experimentování by spíše prospěla soudržnost a pevné základy. Akční scény jsou naprosto nepřehledné a cákance různých kouřů, plamenů, zrnících palet a temné tuže vás trápí natolik, že jste šťastní, když se kniha zase věnuje obyčejným rozhovorům. Je to ohromná škoda, neboť autorka fakt umí když chce (scéna smrti, rozhovor v posteli a další)... Ale dělá spoustu nešťastných rozhodnutí.

A pak je tu problém se samotnou kvalitou kreseb. Netuším proč se tak v tisku stalo (originál tento problém nemá), ale stránky jsou nezaostřené, plné „šumivých zrníček“ a zkrátka jde vidět, že je něco špatně. Především poslední kapitola, ve které je spousta stínování v mnoha scénách až nepříjemná na oči. Ale jak říkám, Zanir odvádí dobrou práci po všech stranách, takže těžko soudit, kde nastal problém. 

Kniha je rozhodně lepší, jak její poslední předchůdce, a dost možná by svou temností a vážností porazila i, dle mého nejlepší, druhý díl. Ale zmíněné problémy ji bohužel řadí jen k opravdu lehkému nadprůměru. I přesto slouží konec jako skvělé lákadlo na příští svazky, tak doufám, že se vydaří o něco lépe.

Hodnocení
6.0/10
Hodnocení čtenářů
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Průměr: 5.7 (1037)
Datum:
26. 11. 2017, 18:30
Autor:

Komentáře

Obrázek uživatele Wise Smelly Legs

| 29. 11. 2017, 20:43 | Autor: Wise Smelly Legs

První svazek jsem si zakoupil, ale ještě jsem se do něj nepustil, ale co tak koukám, žádná sláva to není.