Kuroko no Basuke – Last Game / Anime

Byla tahle extra game vážně něco extra?

Sportovní anime Kuroko no Basuke, především jeho první dvě série, patří k tomu nejzábavnějšímu, co jsem za poslední roky v žánru šónen viděl. Tvůrci nám jednoduše naservírovali hromadu silných charakterů disponujících různorodými schopnostmi a ty mezi sebou nechali všemožně mlátit. Premisa opravdu prostá, ovšem provedení jednotlivých basketbalových zápasů často nabíralo až dechberoucí rozměry. Zápasy byly dynamické a plné zvratů, napětí se dalo krájet a to vše podkreslovaly skvělý hudební doprovod a hezká animace od studia Production I.G.

Nový film se časově odehrává po konci třetí série, kdy do Země vycházejícího slunce přijíždí nejlepší středoškolský tým USA plný budoucích hvězd NBA. Tito, jak je tvůrci vykreslili, neurvalí Američané stihnou v pouličním zápase veřejně zostudit talentované mladé hráče Japonska a přitom poplivat basketbalové umění celé země. To samozřejmě nenechá chladnými jak Generaci zázraků, tak ústřední duo protagonistů. Japonci si vynutí odvetný zápas, a tak vzniká All-Stars tým složený z původní pětky týmu Teikó, tedy Akašiho, Kiseho, Murasakibary, Aomineho a Midorimy, doplněné o posily ze Seirinu v podobě Kuroka a Kagamiho. Basketbalový souboj století může začít… nebo ne?

Předesílám, že pokud vás neoslovil původní seriál, tak tento film můžete s klidným srdcem vynechat. Snímek se totiž ze všech sil snaží zavděčit především fanouškům série. Bohužel to nefunguje tolik, jak by si asi příznivci Kuroka přáli. Největším problémem je stopáž, která čítá devadesát minut. Kvůli tomu film nestíhá prakticky nic. Snímku by slušela minimálně půlhodina navíc a lepší scénář. Dějová kostra se soustředí pouze na samotný zápas, jehož provedení dost pokulhává, dynamika zápasů ze seriálů je pryč, celé to působí hrozně uspěchaně. Pokud jste fanoušky, dost možná vám tvůrci čas od času vykouzlí úsměv na tváři, když vám scéna připomene některý z vrcholných momentů anime. To ale zdaleka nestačí, film se na tyto scény spoléhá až příliš a téměř nestojí na vlastních nohách.

Co se týče nových postav v podobě zámořských basketbalistů, prostor dostávají pouze dvě. Zbytek týmu USA jsou anonymní figurky, o kterých nevíme prakticky nic, a jejich funkce se omezuje na křoví, které tu a tam zahlédnete v pozadí scény, takže duel najednou působí jako sedm proti dvěma. V případě japonského týmu je situace sice o poznání lepší, koneckonců jsme s jednotlivými postavami dostatečně seznámeni už ze seriálu, nicméně chemie mezi nimi mohla být daleko lepší. Jenže na to prostě chybí čas nebo alespoň šikovný scénář. Z japonských hrdinů nemáte pocit, že jsou jeden tým. Spíš se neubráníte dojmu, že se na hřišti sešlo pět individualistů, kterým nezbývá nic jiného než trochu spolupracovat, a jedno sehrané duo, které ovšem překvapivě dostává velmi málo prostoru.

Vytíženost charakterů na hřišti je nerovnoměrná a pravděpodobně se odvíjí od popularity jednotlivých postav. Nejvíce prostoru tu dostává kapitán Akaši, který si tu jako jediná postava prochází i malým vývojem charakteru. To je také důvod, proč jeho scény patří jednoznačně k tomu nejlepšímu z celého filmu. Bohužel ostatní postavy nedostaly ani tuto špetku péče. Kvůli tomu pak nefunguje ani samotný závěr, který je uspěchaný a působí trochu jako pěst na oko. Ono když devadesát procent filmu věnujete zápasu, není žádné překvapení, že epilog v podobně uzavření jedné civilní linky na diváka nezapůsobí, ač se snaží být sebevíce emotivní, protože na postavy se tu drtivou většinu stopáže kašle.

Animace není špatná, ale na to, že se jedná o filmovou produkci a ne o epizodu seriálu, tu animátoři nepředvedli nic pamětihodného a skoro mi přijde, že náhodně vybraný díl Haikjú vypadá líp a srší daleko zajímavějšími animačními nápady. V době, kdy vycházejí filmy jako Koe no Katači nebo Kimi no Na wa, nevypadat úplně marně prostě nestačí. Ani hudební podkres za moc nestojí, v několika momentech se objeví známé motivy ze seriálu, zbytek filmu ovšem dokresluje dost nevýrazná hudba. Což o to, ještě bych tvůrcům odpustil, že se pro film neobtěžovali složit žádnou pořádnou pecku. Co ale nechápu, je, proč alespoň naplno nevyužili fungující hudební doprovod ze seriálu.

Ve výsledku Last Game působí jako něco, co vzniklo, aby se vytěžily peníze z pomalu uhasínající značky, a nikoho, ať už jde o scénáristy, hudebního skladatele nebo animátory, samotný výsledek příliš nezajímal. „Je to Kuroko, oni na to stejně přijdou, ne?“ Tenhle zápas u mě tvůrci bohužel na plné čáře prohráli, těžký průměr.

Hodnocení
5.0/10
Hodnocení čtenářů
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Průměr: 5.8 (1034)
Datum:
1. 10. 2017, 19:58
Autor:

Komentáře

| 2. 10. 2017, 00:05 | Autor: Tomáš Polánský

Ahoj jsem rád za vaše shrnutí ale musím silně nesouhlasit ten film se jmenuje Last Game což znamená že už podle názvu si nemohl očekávat nějakou extra příběhovou filmovou linku.Moc se se nepohybuji v tom jak to chodí u nich ve studiu atd ale myslím si že jim šlo hlavně o to aby se s diváky rozloučili a to se jim za mě povedlo udělali jeden super zápas kterým se napodobovali známému zápasu z NBA All Stars.Jelikož mám hrozně rád sérii Kuroka hlavně proto že mám rád i normální basket tak za mě byl film dobrý rozhodně bych  nedal 10 bodů ale 5?Amzone mám rád ale s tímhle hodnocení bohužel nesouhlasím.:)

Obrázek uživatele Wise Smelly Legs

| 3. 10. 2017, 13:56 | Autor: Wise Smelly Legs

Tak to působí jako velká bída

| 9. 1. 2018, 20:30 | Autor: police

Zatím bohužel nejsem dostatečně dobrý na to abych celý film asi zvládl v angličtině a tak bych se chtěl zeptat zda-li je možné někde sehnat titulky? 

| 10. 1. 2018, 18:59 | Autor: Aki Uchiha

Nakoľko som sa na film veľmi tešila. Takto bolo pre mňa dosť veľké sklamanie. Očakávala som teda od filmu zaručenie viac, než som sa pri sledovaní dočkala. Mne celý film až na tú časť ,kde prešiel Akashi svojim vývojom úplne odfláknuté. Celá generácia aj s mojim milovaným duom mali až ohromne málo priestoru, čo filmu podľa mňa veľmi uškodilo, na to, že malo ísť o pomysliteľú bodku za týmto anime. Takže za mňa by to bolo takých 6 z 10.