Carciphona 2 / Manga

Druhý díl fantasy série od vydavatelství Zanir je tady!

Zanir se v letošním roce pořádně rozjel a dělá svým fanouškům velkou radost. Koncem ledna jsme se dočkali již třetích případů Simona Suese (naše recenze zde), no a nyní se dostalo i na pokračování čistokrevného fantasy jménem Carciphona. Jedničku jsme si docela užili, takže jsme byli nemálo zvědaví na to, jak si autorka Shilin Huang poradí s dalším budováním svého vymyšleného světa čarodějů. Proč ta zmínka o rozrůstajícím se světě? Veloce Visrin se spolu s přáteli totiž musí v tomhle díle vydat do sousedního království - Arenscury, neboť jejich domovina není po událostech první knihy bezpečným místem. Ale nebojte, na cestách narazí na tolik problémů, že o zábavu bude opět postaráno.

Je vskutku velmi pěkné sledovat, že autorka nezakrněla a nehodlá příliš dlouze přešlapovat na jednom místě. Tam, kde by druzí mrhali několik dílů na prozkoumání jednoho města, Shilin se už v prvním pokračování vrhá do dalšího království, které nám představí hned několik nových postav, přihodí další tajemství a rovnou kotel napínavých situací. A jelikož se jedná už o druhý díl, tak není potřeba ztrácet čas s představováním postav a hlavní trio tak nebrzdí samotný příběh, což je určitě k užitku. Co víc, prozatím se daří jejich odlišné charaktery držet ve svých vytyčených mantinelech a směsice různorodých povah tak nezpůsobuje nudu. Že by to mohlo vydržet i nadále dokazuje fakt, že například nová lidsko-zvířecí postava je opět naprosto odlišným charakterem a velmi zábavnou figurkou v čím dál zajímavějším světě a příběhu. Doufejme, že to vydrží i v dalších knihách.

Celý příběh se sice točí kolem cestování do Arenscury, avšak dobrou polovinu knihy slupnou souboje, které jsou naštěstí mnohem přehlednější a zábavnější, než tomu bylo v prvním díle. A to jak díky lepšímu panelování, tak přesnější kresbě. Už v první knize si lze všimnout, že Shilin se vyžívá v detailním zpracování šatů a oděvů, které postavy nosí. I tady se tedy pořádně vyřádila a honosné šaty plné doplňků kreslí s takovou láskou, že je až s podivem, jak podobně náramně umí zachytit i kupříkladu mnohem jednodušší a prostší bojovou róbu. V podobných detailech pak pokračuje i v samotných postavách, jenž mají desítky doplňků a roztodivných účesů.

Ovšem to si vybírá daň na celkovém prostředí a to převážně u dialogových scén, kdy se kresba až primitivně degraduje na dětské čmáranice. Pokud si dvě postavy povídají, v 90% případů se za nimi objevuje pouze bílá zeď, či nicneříkající „manga“ vzory ve stylu hvězdiček, čárek či teček. Ale nevyužitý potenciál a ulehčení práce mohu vytípnout i třeba jednoduchým příkladem. Pokud se v rámci příběhu má čtenář seznámit s novou stavbou, tak je na pvní seznámení poměrně slušne vyobrazena, ale tím to končí a dalších pohledů na onu stavbu se nedočkáte. A to zkrátka zamrzí...

Zaniru se povedlo nemožné a opět si mohou slíznout smetanu za skvěle odvednou práci na českém vydání. Sazba a editace opět nezklamala a text je velmi vhodně vložen v bublinách, nikde nepřesahuje a hrubky také neexistují. Zvukové efekty jsou slušně a vhodně vloženy, stejně tak potěší i těch pár bonusů o postavách, díky čemuž začínáte mít opravdu pocit, že čtete komplexnější sérii. Jen tak dál!

Celkově se dá říct, že celá Carciphona je takovým mixem starých dobrých klišé, které ale v rámci možností fungují na jedničku. Není to dílo, které by se snažilo přehnaně experimentovat, na druhou stranu se nebojí tu přidat zajímavou myšlenku, tu zase poměrně nápaditou akci. Jistě, stále se bavíme o autorském projektu, který má své jasné nedostatky, avšak pokud přimhouříte oko, budete se zajisté bavit.

Hodnocení
6.5/10
Hodnocení čtenářů
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Průměr: 5.5 (867)
Datum:
5. 3. 2017, 18:35
Autor:

Komentáře

Obrázek uživatele Wise Smelly Legs

| 8. 3. 2017, 17:54 | Autor: Wise Smelly Legs

:)