Osomatsu-san / Anime

Není Matsuno jako Matsuno.

Zatímco podzimní sezóna minulého roku zářila sériemi jako One Punch Man, Noragami Aragato, nebo pokračováním volejbalového Haikyuu!!, Studio Pierrot vydalo, ve vší skromnosti a tichosti, parodující sérii, která byla volným pokračování seriálu pro děti z osmdesátých let a na okamžik se skoro zapomnělo, jak poslední dobou kazí vše, na co sáhnou.

Šestice identických a nezbedných bratrů Matsuno, kteří se životem prodírají jako profesionální freeloadeři, jenž stále živí rodiče a většinu volného času stráví nicneděláním. I takto by se ve zkratce dala shrnout série s hvězdným obsazením. Jelikož ovšem postrádá jakoukoliv dějovou linku, skládá se v podstatě z kratších sketchů, které utvrzují v domnění, že si bratři ještě v děloze rozdělili rozum hodný jednoho jediného člověka, což v konečné fázi dává šestici naprosto úžasných idiotů.

Pilotní díl byl zkouškou odvahy pro nejednoho diváka a naskytla se možnost vidět i pravděpodobně největší množství referencí na populární anime za poslední dobu, ať už to byl Naruto, Shingeki no Kyojin, nebo velká řada sportovních anime a to vše ve stopáži jednoho dílu. Nabývalo to dojmu solidní ztráty času, i přes snahu pobavit, nicméně následně se avšak dostáváme do prostředí, jenž bude Osomatsu-san provázet až do konce a kde jejich vtip upřímně funguje nejlépe.

Hlavní šestice postav dává dohromady paletu dokonale rozdílných charakterů, díky kterým se pro Vás stane snadnější jinak identické bratry rozeznat. Zatímco nejstarší a samozvaný leader této tlupy Osomatsu je spíše učebnicovou ukázkou nespolehlivého povaleče, druhý bratr v pořadí, Karamatsu, se zase snaží být cool za každé situace a jeho ikonická černá kožená bunda tomu má být důkazem. Mezi bratry ale najdete i baseballového fanatika Juushimatsua; depresivního milovníka koček, kterým není nikdo jiný než Ichimatsu, dále nejmladšího, ale pravděpodobněji i nejpodlejšího Todomatsua a v neposlední řadě i jediného a relativně normálně smýšlejícího bratra, s částečnou snahou se osamostatnit, jímž je Choromatsu.

Jejich vztahy jsou komplikované a samozřejmě se setkáme s notnou dávkou bratrské rivality, fyzického násilí, vydírání jeden druhého nebo dokonce i svých rodičů, které se především projevilo u snahy vyhoštění povalečských dětí z rodinného hnízda, jenž se neslo ve stylu výběrového řízení. Série je zpracována na jednu stranu velmi šikovně a není pro Vás nutné znát jejího staršího předchůdce. Postavy jsou představeny dostatečným způsobem, natož abyste si připadali ochuzeni. Navíc je tu jeden aspekt, který v předchozí série jistě nenajdete, čímž je věkové omezení pro diváky a notné dávky sprostých vtipů, na kterých je celá série postavena.

Jedním z taháků je ale neodmyslitelně i dabérský cast se zvučnými jmény jako Kamiya Hiroshi (Orihara Izaya z Durarara!!, také Yato z Noragami), Ono Daisuke (Heiwajima Shizuo z Durarara!!), Nakamura Yuuichi (Gray Fullbuster z Fairy Tail), Fukuyama Jun (Kishitani Shinra z Durarara!!), Irino Miyu (Sugawara Koushi z Haikyuu!!) nebo Sakurai Takahiro (Miyuki Kazuya z Ace of Diamond, nebo Makishima Shougo z první řady Psycho-Pass), kteří své postavy probudily k životu a obohatily je o něco ze sebe samotných, jelikož výběr dabérů nebyl v tom případě vůbec náhodný, jak prozradil jeden z tvůrců série při nedávném Osomatsu-san - Special Event. Pokud Vám hlasy těchto dabérů nejsou cizí, jste na poloviční cestě k úspěchu v rozeznání jejich postav. Ten zbytek z Vás se může modlit, aby do takového stádia došel alespoň v polovině série.

Bohužel ale problémem každého epizodního anime je pochopitelně kolísavá kvalita zmíněných sketchů a ani Osomatsu-san není výjimkou. První polovina se může chlubit kvalitnějšími situacemi, které hlavní šestici provází, postavené na jejich interakcí a místy se dokonce setkáváme s parodujícími tematickými scénami, ať už se jedná o detektivní zápletku s vyšetřováním vraždy, nebo honem za pomstou inspirovanou filmem Saw: Hra o přežití.

Druhá polovina ovšem upadá do končin průměrných sérií a ve většině případech již neposkytne alespoň ucházející dávku vtipu, která by diváka neodrazovala. I na poměry parodujícího anime, Osomatsu-san na cestě ke svému finále ztratil dech a posledním dílem tak uzavřel pokus, kterým si Studio Pierrot pravděpodobně chtělo říct, že na to stále má. Relativně vysoké hodnocení však z mé strany zůstává především se vzpomínkou na počátky, které bych i přes završení série hodnotila kladně.

Internetem se šíří zatím nepotvrzené fámy věstící pokračování a pokud Pierrot zahájí další pokus o znovuobnovení slávy Osomatsu-san, jenž nám v říjnu minulého roku představili, budu i já pevně doufat v jejich štěstí. Sázet bych si na to ale nedovolila.

Hodnocení
6.5/10
Hodnocení čtenářů
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Průměr: 5.2 (639)
Datum:
18. 5. 2016, 19:33
Autor: