NEJPRODÁVANĚJŠÍ MANGA SÉRIE ROKU 2016

Klasický souboj o japonskou přízeň má i letos spoustu zvratů!

Někdo se celý rok těší na Ježíška, někdo třeba ne veletrh Comic-con či E3. Někdo se nemůže dočkat léta a dovolené. No a pak tu jsou redaktoři AMzone, jenž se třesou nedočkavostí na začátek prosince, kdy zjistí, jaké mangy jsou ty vůbec nejúspěšnější. Letos však stručněji a rychleji, tak hurá na to! Jo a jen připomeneme, že pro porovnání čísel se můžete mrknout na 6 měsíců starý článek.

30. Ajin - 1 679 180 prodaných kusů

Ajin se v první polovině roku prodral téměř na dvacáté místo a rozhodně mu k tomu dopomohla filmová trilogie a druhá anime série, jejíž předchůdce se na domácích nosičích dobře prodával. Konkurence je však letos velmi silná a tak musel tenhle temný seinen padnout na samotný konec TOP 30 . Není to však žádná ostuda. V druhé polovině roku si totiž díky jedinému vydanému svazku přilepšil o 500 tisíc. A to se počítá!

 

29. Owari no Seraph - 1 735 680 prodaných kusů

I tahle shounenovská upířina si oproti první polovině pohoršila, ale tady hrál největší roli konec druhé anime série, bez které se zkrátka manga vždy hůře prodává. 500 tisíc prodaných kusů za šest měsíců je tak naprosto v pořádku a série se nemusí o svou oblíbenost nijak bát. Do dvou let se pojistí třetí anime sérií a pár chechtáků navíc se přisype. Jinak pro ty, co četli můj předchozí žebříček - můj první správný tip na sešup dolů. A ne poslední!

 

28. Orange - 1 809 055 prodaných kusů

Tohle byl velký pád. Sotva lidé dokoupili poslední vydaný svazek a skončilo anime, dostala tahle série umíráček. Přijít si za půl roku k pouhým 200 tisícům tak velmi zabolí, avšak když srovnáme celý minulý rok (2 321 095 prodaných kusů) tak sérii nelze upřít pěknou trvalku. Anime adaptace vydělávají a závěrečný film zcela jistě přihodí do kasičky další drobné, takže rozhodně výhra pro další krátkou sérii, která udělala velký boom a příští rok se může zcela spokojeně odklidit ze scény.

 

27. Major 2nd - 1 816 669 prodaných kusů

 Baseball je v Japonsku oblíbený a z toho tahle série těží co to jen jde. Úspěch je to chválihodný hlavně proto, že se jedná o sequelovou mangu a ještě k tomu poměrně starou. Pokud se nepletu, v přípravě je anime projekt, takže Major se pravděpodobně příští rok ještě ukáže! Palec hore, páč za šest měsíců přihodit 900 tisíc je moc fajn!

 

26. Golden Kamuy - 1 835 668 prodaných kusů

Tahle velezajímavá manga se v minulém roce neprobojovala do první třicítky, avšak během letošního půl roku se vyšvihla na vrchní dvacítku. A jak jsem tehdy předznamenával... tohle bude ještě pěknej hit. Do roka a do dne očekávám anime a výrazný skok kupředu (a nejen proto, že si to série zaslouží). Nicméně, za posledních šest měsíců si Kamuy polepšil o cca 700 tisíc, což je dobrá vizitka. 

 

25. Bungou Stray Dogs - 1 879 623 prodaných kusů

Minulý rok nic. V první polovině letošního roku také nic. A pak... BUM. Skoro dva melouny a 25. místo! A ať si říkáte co chcete, ta druhá anime sérka tomu zkrátka pekelně pomohla! Přesto to vidím na vrchol série a v budoucnu se bude jen a pouze padat. Zda je to na škodu... to nechám na vás.

 

24. Nisekoi - 1 914 613 prodaných kusů

Tahle romantika letos skončila, čili bylo nadmíru jasné, že nezopakuje tři melouny z minulého roku, avšak i tak se jedná o velmi dobrá čísla, která logicky už nikdy neporostou, ale autora jistě nakopnou ke sepsání něčeho nového. Jinak, v tomhle případě velmi zafungovala reklama „finále“, neboť ještě v první polovině roku se Nisekoi nedostal ani do TOP 30. Tomu se říká majstrštyk!

 

23. DAYS - 1 986 335 prodaných kusů

 Kodansha si díky své sportovce (a mnohým dalším) vyšlapává cestu proti Shueishi a právě DAYS je jejich skromným hitem, jenž obrovsky těžil z kladně přijatého anime a poměrně slušné masáží merchu plného fotbalových věciček. Ne, nikdy to nedosáhne čísel Haikyuu!!, Kuroka, Slam Dunku a dalších... ale v tomto případě to vůbec nevadí. Tahle série se poprvé těší umístění v TOP 30 a může si poklepat na rameno. Za mě rozhodně spokojenost. Je to zasloužený.

 

22. Kimi ni Todoke - 2 021 612 prodaných kusů

Po nějaké době se tahle série opět dostala do výšin a přesáhla hranici dvou miliónů, což je určitě nádhera. Tohle slice-of-life je mezi spoustou lidí oblíbené a jde vidět, že i téměř po deseti letech serializace má svou kvalitu, kterou si fanoušci pravidelně dopřávají koupením dalšího svazku. Pěkné.

 

21. Ace of Diamond Act II - 2 034 806 prodaných kusů

Velké překvápko. Tahle baseballová sportovka se udržela velmi vysoko a málokdo dokáže odůvodnit, čím to jen může být. Stejně jako v případě Majoru jde o pokračování starší série a i přesto, že anime bylo úspěšné, tak momentálně neběží, čili tady se musela skutečně utvořit oddaná skupina fanoušků, jenž kupuje jak divá. Ale údajně jde o kvalitku, takže vlastně... proč ne?

 

20. Magi - 2 215 458 prodaných kusů 

Magi letos od posledních počtů přihodil něco málo přes miliónek, což zní moc fajn, ale když se podíváte na minulý rok, kdy v prosinci sčítal milióny téměř tři, tak si uvědomíte, že tahle fantaskní sérka pomalu, ale jistě padá k zemi. Jelikož však autorka plánuje v příštím roce mangu ukončit, tak to nebude nikomu vadit a Magi tak odejde v roce 2017 se vztyčenou hlavou. Jen stále nerozumím jednomu... stihnou vůbec ještě tu vymodlenou třetí anime sérii?

 

19. Gintama - 2 231 751 prodaných kusů

Gintoki a spol téměř nenápadně klesají, ale přeci jen tam pár tisíců rok co rok utíká. Podobně jako v případě Magiho se ale nikdo nemusí bát utlého konce či potupu série. Autor oznámil poslední příběhový arc, takže v roce 2017 čeká mírný boost a parádní yenovou rozlučku!

 

18. World Trigger - 2 234 851 prodaných kusů 

Bohužel, i tady je mírný pokles, což samozřejmě zapříčinil konec anime série, ale i tak je World Trigger na pár let ještě v bezpečí a může se pyšnit titulem „kvalitka pod radarem“. Za posledních šest měsíců agenti Borderu získali krásnej melounek navíc, takže stále radost a jemný potlesk. Jen tak dál.

 

17. Bleach - 2 253 028 prodaných kusů 

Téměř srovnatelný pokles z minulého roku jako v případě World Triggeru, ale Bleach je už dávno za vodou, čili jak Tite Kubo, tak samotný Jump si nemusí dělat vrásky. Už nějakou dobu bylo známo, že Bleach nepatří mezi Top 5 nejprodávanějších sérií a tak si mohl sbírat střední čísla a spokojeně dožít svého konce. Přesto zasloužený obdiv za tolik krásných let, které nám tihle hrdinové dali. A jelikož vše jednou končí, tak tohle je naposledy, co vidíme Bleach v TOP 30 nejprodávanějších titulů. Sbohem.

 

16. Kangoku Gakuen - 2 449 593 prodaných kusů

Prison School mě velmi zaskočil. Minulý rok jsem tak nějak myslel, že si uzmul svůj nejvyšší post a bude jen a pouze padat. A ono to samozřejmě padá rychle dolů. Ale i přes 50% sešup ze čtyř miliónů nelze téhle sérii upřít, že má svou věrnou fanouškovskou základnu. A to je správný. Příští rok však očekávám velmi spodní hranici, kterou by mohlo nakopnout maximálně to, že se oznámí druhá anime série.

 

15. Boku dake ga Inai Machi - 2 507 468 prodaných kusů

Jedno z těch velkých překvápek. Já si těch šest měsíců nazpět opravdu myslel, že po konci anime je tahle série na pokraji vyhynutí. Jenže hraný film, oznámení spin-offu a fakt, že po konci anime si každý chtěl těch pár svazků koupit, vyvolalo, že série sice padla o sedm míst, ale těch 200 tisíc navíc ji zkrátka pořád udrželo ve hře. Příští rok však tohle jméno neuvidíme, takže díky ti za jednu velmi krátkou a emočně natřískanou jízdu. 

 

14. Detective Conan - 2 622 350 prodaných kusů

Tohle je stále ta stejná písnička. Téměř dinosauří manga si jede jak namydlenej blesk a mimo úspěšnou anime sérii a hromady filmů je tahle série zkrátka kultovkou. Za poslední půk rok se Conan dočkal dalšího milionu a co víc, oproti minulému roku si ještě o pár tisíc polepšil. No není to kouzelné?

 

13. Fairy Tail - 2 719 478 prodaných kusů

Kouzelnou ochranu musí mít i tahle série, neboť rok co rok postupně padá a přesto nepadá tak rychle, jak by mohla. Minulý rok skoro tři a půl, letos něco přes 2 a půl. Pořád velmi dobrá čísla, která ukazují, že tahle série má jednu z nejzatvrdlějších fanouškovských gild a dokud Mashima neřekne DOST, tak ji tu budem vídat ještě pár let. I tak je moje zlomyslné já velmi rádo, že série nestoupá, ale pomaloučku padá. Pardón, musel jsem.

 

12. Terra Formars - 3 013 816 prodaných kusů 

Co bohužel klesá také, je tahle švábí vyvražďovačka. Minulý rok o meloun víc, což rozhodně zamrzí. Anime tomuhle ve výjimečném případě moc nepomohlo (ta animace!!!) a drsný seinen tak pomalu, ale jistě může říct pápá TOP 10, neboť svůj vrchol má již za sebou. I tak získat od června do prosince další milion navíc je výhrou a uvidíme, jak dlouho se autor pokusí tuhle sérii šťavit.

 

11. Chihayafuru - 3 019 944 prodaných kusů

Víc jak meloun přisypala i tahle sportovní série, která údajně prožívá v kapitolách velkou kvalitku. Osobně považuju její úspěch za obrovský úspěch (jak jinak si chcete odůvodnit, že se minulý rok nedostala ani do TOP 30?!) a jsem velmi rád, že i tento typ mangy má své místo v mainstreamové výrobě. Krása.

 

10. Shokugeki no Souma - 3 477 128 prodaných kusů 

Sešup o celý milion dolů a druhá anime série, která neměla příliš dobrou sledovanost, jsou prostě zklamáním. Minulý rok byla Souma skutečně na svém vrcholu a už nikdy podobných čísel nedosáhne. Ale vadí to vůbec? Manga o vaření dokázala, že dokáže bojovat s těmi největšími tituly manga průmyslu a to je pro ni rozhodně velkou výhrou. Letos navíc přihodila do banku další milion a půl, takže s námi ještě nějaký ten čas vydrží. 

 

9. One Punch Man - 3 979 760 prodaných kusů

Milion a půl od června přihodil i Saitama, jenž se může těšit na příští rok, kdy opět stoupne díky druhé anime sérii. Proteď tak může v klidu odpočívat na skvělém devátém místě a nemusí si vůbec dělat vrásky, že si pohoršil. Jeho čas opět nastane. Snad se do té doby fanouškům neomrzí. 

 

8. Tokyo Ghoul: RE - 4 278 599 prodaných kusů

Minulý rok desítka, letos osmička. A paradoxně minulý rok 3,7 melounů, zatímco letos 4,2! Tomu se říká matika! Tenhle lidožravý hit zkrátka bojuje jak jen umí a krásně ukazuje, že zmršené anime vás nemůže nijak ovlivnit. 

 

7. Boku no Hero Academia - 5 114 916 prodaných kusů

Tak jsem si to minulý rok vysnil správně. Opravdu se Deku a spol posunul na krásné sedmé místo. 100% nárůst od minulého roku (2,2 milionů) a 100% nárůst od první poloviny roku (2,1 milionů). Zkrátka... anime se povedlo a druhá série těší nejenom mě. Za mě osobně ale musím říct, že bych čekal ještě o fous lepší čísla, tak snad příští rok. Držím palce a přeji spoustu let!

 

6. Nanatsu no Taizai - 5 115 573 prodaných kusů

No, stačí něco málo přes 600 kupujících a hned jste na šestce místo sedmičce. A to potěší. Avšak 50% sešup oproti loňsku (kolem 10 miliónů) je fakt obrovský fail a ukázka smutné skutečnosti, že Nanatsu je pro spousty lidí jen pouhou rychlokvaškou na zabití odpoledne. Od června přihodila něco kolem 2,5 milionů a Nakaba se musí velmi modlit, aby druhá série v příštím roce tuhle sérii zase trochu oživila...

 

5. Haikyuu!! - 6 474 394 prodaných kusů

Král sportovek, jehož čísla neměl ani mega úspěšný Kuroko. Jump by byl naprosto mimo, kdyby se nepokusil tuhle volejbalovou sérii udržet ještě mnoho let ve hře. Jde totiž o jeden z mála titulů, který stoupá a stoupá o několik tisíc výš a výš. Tady však dělá medvědí službu I.G. Production se svou anime verzí a hlavně samotná kvalita příběhu. Jo, tohle je po všech stranách win-win. A opět zatraceně zaslouženě. 

 

4. Shingeki no Kyojin - 6 544 081 prodaných kusů 

 Sešup o víc jak dva melouny z minulého roku nemusí Titány tolik bolet. Příští rok si totiž uzmou druhou sérii a pravděpodobně to bude opět masivní. Přesto si troufám tvrdit, že časy, kdy mohl útočit na číslo jedna, jsou pryč a vrchol Eren a spol již spatřili. Jasně, pořád jde o čtvrtou nejúspěšnější mangu Japonska a nejúspěšnější titul vydavatele Kodansha, ale ten pokles je zkrátka citelný. Luffy může být na pár let ještě v klidu. V budoucnu jej ohrozí jiná série.

 

3. Kingdom - 6 595 968 prodaných kusů

Já prostě nevím. Tohle se taky vymyká všemu, co jsem si kdy nastudoval, že nemám vůbec páru, co psát. Kingdom je i letos naprostým unikátem a neskutečnou sérií, která má za sebou víc jak 40 svazků, téměř 400 kapitol, dvě relativně průměrné anime série (kdy druhá skončila 2 roky nazpět) a přesto to má tak masivní čísla (minulý rok sice 8 milionů, ale i tak!!). Jde o šuškandu? Nebo fakt o tu kvalitu? To vám neprozradím, ale smekám klouboukem a s neskutečným napětím čekám, jaká čísla Kingdom vyprodukuje příští rok. Tohle je fakt pecka.

 

2. Ansatsu Kyoushitsu - 6 887 192 prodaných kusů

Nádhera. I kratší série plná originality a dobrého příběhu může uspět. Aneb má (ano!) velmi oblíbená série uzmula druhé místo a i když od loňska spadla o dva melouny, tak má nádherná číslička. Druhá série, emotivní konec, film a spin-off zkrátka vzaly za své a letos ukončená manga se může pyšnit úžasným výkonem, který ji bude spousta sérií závidět. Příští červen se Koro Sensei pravděpodobně dostane ještě do TOP 30, ale v prosinci mu řekneme pápá. A já se loučím již teď a děkuji za skvělou sérii!

 

1. One Piece - 12 314 326 prodaných kusů

Ano. Král je král a králem ještě do příštího roku bude. Dvojnásobný rozdíl od druhého místa je samozřejmě masivní a každý závidí téměř tří miliónovým svazkům, ale na to jsme si již zvykli, že ano? Největší problém téhle série je ovšem ten, že i když si první místo stále drží, tak to nebude věčné. Čísla nelžou - 2011 (38 milionů), 2012 (23 milionů), 2013 (18 milionů), 2014 (12 milionů), 2015 (14 milionů) a teď opět 12 miliónů. Kdyby v tomhle roce začalo Shingeki, tak je One Piece na druhým místě. A těch příkladů je víc. Zkrátka... fenomenální čísla, přesto jsou úplně jinde, než kdysi. Já jen věřím, že to sérii nijak neovlivní (sakra, pořád jde o 20letý kult!) a One Piece tu s námi ještě bude spoustu let. 

Tak co? Nějaké překvápko? Zklamání? Jen piště!

Datum:
2. 12. 2016, 20:31
Autor:

Komentáře

Obrázek uživatele Wise Smelly Legs

| 3. 12. 2016, 11:06 | Autor: Wise Smelly Legs

Vždy jen žasnu nad těmi čísly u One Piecu!! Prostě když se člověk zamyslí, že pět let zpět měl 38 mega!! To je prostě monstozní.
Shingeki No Kyojin je dle mne kvalitní série a mám ji rád, ale i tak souhlasím, že král má být králem a tedy bych Shingeki přál nanejvýš to druhé místo, až bude mít další anime či své vyvrcholení.
Jinak o Boku No Hero Fucking Academia ještě jistě uslyšíme!!
 
Jo a jenom menší překlep u One-Punch Mana: "Proteď tak může v klidu..." by mělo být: "Pro teď tak může..."

| 3. 12. 2016, 20:38 | Autor: Struggler

Ja si osobne myslím, že postavenie Kingdom je dôkazom toho, že aj keď séria nemá kvalitné anime a nie je propagovaná ako iné série, tak môže byť veľmi úspešná, ak si bude dlhdobo udržiavať kvalitný príbeh a bude stavať na svojich silných základoch. Keď si vezmeme, že už je to manga čo si drží vysokú kvalitu už takmer 500 kapitol, kde žiadna časť príbehu nie je nudná (či už sa jedná o arc, kde sa bojuje, alebo sa rieši politika), tak si myslím, že je 3. priečka zaslúžená. Dúfam, že o pol roka bude na 2. mieste, všetci vieme, že na prvé sa dlho nič nedostane :D
Vždy ma poteší, keď sa tu objaví tento typ článkov, len tak ďalej :) #ChcemeNaspatJumpoviny