Nejprodávanější manga série v první polovině roku 2016

Máme tady žebříček nejprodávanějších mang. Kdo patří mezi ty nejlepší?

Rok co rok se k nám dostává žebříček těch vůbec nejúspěšnějších manga sérií, které jsou v Japonsku žhavým fenoménem. I letos jsme se dočkali malého předkrmu v podobě žebříčku, který mapuje první polovinu roku - u Japonců tedy od 23. listopadu 2015 do 22. května 2016. Kdo patří mezi ty nejlepší? A kdo má šanci si polepšit, či pohoršit situaci ke konci roku? To vše zjistíte v následujícím textu.

30. Yotsuba&! - 920 185 prodaných kusů

Střelené slice-of-live o malé holčičce a lidech kolem ní vychází již od roku 2003, ovšem svazky vydává autor relativně poskromnu. Přesto může být spokojen, neboť se jeho série zcela poprvé probojovala do první třicítky!

 

29. Kounodori - 934 730 prodaných kusů

Občas se najde série, o které člověk nemá vůbec tušení, že existuje. To je případ Kounodori, údajně velmi dobře napsaného slice-of live (spousta nominací na ocenění) plné dramatických chvil a psychologie. Lékařské prostředí se zaměřením na porodní sál? No... a pak že mangy jsou jen samé akční blbůstky! I tahle série je poprvé v top třicítce.

 

28. Major 2nd - 938 777 prodaných kusů

Sportovka o baseballu - člověk by řekl, že to lidi už nemůže v X verzích bavit. Opak je pravdou a Major se svým manga pokračováním ukazuje, že dokáže lidi velmi bavit. A to i přes skutečnost, že poslední anime adaptace byla v roce 2012!

 

27. I Am a Hero - 982 923 prodaných kusů

Tohle mě moc těší. Zombie žánr sice není nic originálního, ovšem tenhle seinen si jde trochu vlastní cestou. Nesnaží se o akční inferno, spíše se zaměřuje na postavy a jejich psychologii. Série sice má na kontě přes 200 kapitol, ale až v posledních dvou letech získává hlavně díky hranému snímku zaslouženou pozornost. Jen tak dále!

 

26. JoJo no Kimyou na Bouken - 1 047 950 prodaných kusů

Džodžó! Ou jé! 30 let na kontě a pořád jedna z nejúspěšnějších a nejkvalitnějších sérií široko daleko. Hirohiko Araki musí mít opravdu radost. První šampión, který prorazil za půl rok milión prodaných kusů a to pochopitelně i díky perfektní anime sérii od David Production. Ke konci roku by se prodeje mohly ještě o trochu vyhoupnout směrem vzhůru, neboť v první polovině roku bylo odvysíláno pouze pár prvních epizod Partu 4. No, rozhodně držím palce - tohle je kvalitka!

 

25. Dagashi Kashi - 1 098 890 prodaných kusů

Hlavní hrdina se chce stát proslulým mangakou... problém je, že neumí kreslit a táta po něm chce, aby zdělil cukrárnu. Pochopitelně přijde na scénu sličná slečna a započne tak téměř klasické ecchi s rádoby vtípky. V lednu vznikla anime adaptace, jenž pomohla tuhle manga sérii vyloupnout do TOP 25! Mě však obloukem míjí.

 

24. Golden Kamuy - 1 110 116 prodaných kusů

Série, na kterou si už delší dobu brousím zubiska. Neustále se točí kolem spousty ocenění a nominace za nejlepší nový shounen jakbysmet. Prozatimních 50 kapitol plné dobrodružství, historie a zajímavých nápadů si tak pomalý růst jistě zaslouží. Nejpozději příští rok bych očekával anime, přeci jen se zdá, že tohle bude velmi populární titul.

 

23. Ajin - 1 110 691 prodaných kusů

Drsný seinen o neživých „lidech“ a tajemných černých kreatur si letos užil slávu díky anime adaptaci a trojici filmů. A jelikož druhá série a finále trilogie přijde až na podzim, vůbec bych se nedivil, kdyby prozatimních 8 svazků lidé kupovali jak diví a na konci roku si Ajin ještě o pár míst nepolepšil. Ovšem 2 roky zpátky měla tahle série velmi podobná čísla za první polovinu roku, takže uvidíme, jestli pořád má na to zaujmout nové čtenáře...

 

22. Bleach - 1 129 676 prodaných kusů

A nechce chcípnout a nechce! Bleach je fakt vytrvalá série a i když lidi budou plivat na všechny strany, pořád spoustu lidí zajímá a to i několik let po ukončení anime. Jistě, jeho největší sláva, kdy měl na kontě více jak pět miliónů, je nenávratně pryč, ale i tak musím smeknout! Možná ty čísla drží nahoře nová a velmi úspěšná mobilní hra? Možná nově oznámená divadelní hra? A nebo crossover s Puzzle & Dragons? Kdo ví, Bleach je pořád velmi oblíbená značka, která může „končit“ klidně další dva roky. V roce 2015 byl o dvě příčky slabší, ale prodeje měl téměř na chlup stejné. Neskutečná výdrž!

 

21. Owari no Seraph - 1 193 851 prodaných kusů

Co si budeme povídat. Nikterak originální zápletka s upíry a démony ve zbraních těží hlavně z velmi povedené anime adaptace, jenž si vysloužila hned dvě série. Nicméně, do konce roku bych očekával pouze sešup dolů. Přeci jen už není co adaptovat a divadelní hra to těžko zachrání. Minulý rok totiž za stejnou dobu dokázal vytěžit o více jak 200 tisíc kusů více. Stoupat už prostě nemá kam. Přesto krásný příklad dobré propagace a povedeného zvýšení zájmu o relativně průměrnou sérii. 

 

20. World Trigger - 1 254 621 prodaných kusů

Nebudu vám lhát. Tenhle shounen mám fakt rád. Pomalejší sci-fi série, která nějakým zázrakem prvních pár kapitol dokázala ve Weekly Shounen Jumpu přežít dostatečně dlouho na to, aby autor sešlápl plyn a ukázal nám potenciál, jenž ve své sérii třímá. A já to žeru! Přesto mě mrzí, že z WT nikdy nebude extra velký hit, neboť minulý rok měl podobně jako Seraph o celých 200 tisíc více. Lidé jsou zkrátka velmi netrpěliví a potřebují, aby se hned všechno kosilo a zabíjelo, ovšem i tak slušná čísla a doufám, že ještě minimálně pár let tahle série vydrží. Anime bylo i přes spoustu rozporů v Japonsku velmi oblíbené a sledovaností si vysloužilo o půl rok delší vysílání, takže jediná spása bude právě ve druhé sérii, kterou by s klidem mohli příští rok oznámit.

 

19. Magi - 1 340 330 prodaných kusů

Magi má svůj největší komerční vrchol také již za sebou. Dva roky zpátky byl za půl roku na třech miliónech, minulé léto pak spadl o polovinu. Nyní skluz o dalších cca 150 tisíc, přesto velmi dobrá čísla, vzhledem k tomu, že se nevysílá anime a celá frančíza se nijak neštaví mimo Sindibádův spin-off. Série ale oznámila svůj finální arc, tudíž se dá odhadovat, že malý pokles nikomu nevadí a autorka si sérii pěkně pomaloučku ukončí ve chvíli, kdy je stále dobře přijímaná. Stejně mám ale tušáka, že se A-1 Pictures rozhoupe a tu poslední třetí sérii anime ještě udělá. No, necháme se překvapit!

 

18. Kangoku Gakuen - 1 414 896 prodaných kusů

Série, která se mi protiví, jen o ni slyším. Laciná blbůstka s ecchi prvky a hloupým příběhem zažila minulý rok velký úspěch - právě díky anime. Ke konci roku se dokonce probojoval do TOP 10! Ovšem nyní se ukazuje, že to byla jen jednohubka a vlastně nezaujala lidi natolik, aby s touhle sérii strávili více času, než je potřeba. Pořád se jedná o neskutečně dobrá čísla a pravděpodobně bude v nejlepší třicítce ještě minimálně příští rok, ale jsem rád, že pomalu, ale jistě padá do hlubin zapomnění.

 

17. Gintama - 1 468 890 prodaných kusů

Jedna ze stálic japonské kultury a pořád se drží zuby nehty jak jen to jde! A já to Gintokimu a spol přeji. Parádní anime adaptace, jeden z nejprodávanějších merchů a kvalitní manga série, která sice spěje do svého konce, ale plánuje odejít s hlavou vztyčenou. A skutečnost, že si oproti loňskému půl roku polepšila o téměř 300 tisíc, je taky parádní!

 

16. Fairy Tail - 1 534 636 prodaných kusů

A víte, co je taky parádní? Že FT padá! Pomalu, ale jistě! Loni dvanáctá příčka a téměř o 300 tisíc kusů více a letos maličký, přesto viditelný sešup. Sám si kladu otázku, proč lidi vlastně pořád tuhle fantasy shounenovku kupují, ale pak si vzpomenu na sebe, jak i přes odpor týden co týden přečtu kapitolu a jednou za cca dva měsíce jsem i spokojen za průměrnou kapitolku a řeknu si... asi to chápu. Těžko se člověk zbavuje něčeho, do čeho vložil tolik času. Už jen čekáme, kdy to konečně skončí. Uvidíme, jaká bude pozice ke konci roku, ale Hiro Mashima může být pořád v klidu, čísla jsou pořád velmi slušná.

 

15. Orange - 1 604 284 prodaných kusů

Série, která se pravděpodobně umístí nějak podobně i ke konci roku, ale příští rok bude mít co dělat, aby se dostala do nejlepší třicítky. Romantická manga o cestování v čase je velmi kvalitní, ale bohužel i také velmi krátká. V létě dostane anime adaptaci, která prodeje jistě ještě zvedne, avšak pak má Orange utrum. Já jsem ale hrozně rád, že i takové kousky dokážou získat tak dobrá čísla a takový zájem čtenářů! Přesto, kdybych měl srovnávat s Ao Haru Ride, jenž bodovala minulý rok (přes 2 milióny), tak má Orange přeci jen slabší tah na branku.

 

14. Meitantei Conan - 1 612 080 prodaných kusů

Dinousaur, který funguje a baví tolik dlouhých let, že je neuvěřitelné, jak mu to pořád jde. Conan má ale výhodu v super úspěšném anime a také filmech, které tvůrci ládují v podobným tempu jako Pokémoní snímky. Jo, kdyby Conan chtěl, mohl by tu s námi být ještě dobrých několik dlouhých let. Ale tak nějak mám pocit, že to autor utne kolem tisící kapitolky... ikdyž, kdo ví? Mít několik let po sobě téměř pořád stejná čísla, to je fakt držák!

 

13. Shokugeki no Souma - 1 756 603 prodaných kusů

Manga o vaření a dávce ecchi je pořád velmi úspěšná. A je to dobře. Anime bylo povedené, ale nějakým zázrakem se téměř vůbec neprodávalo a ještě větším zázrakem dostane v létě druhou sérii. Zřejmě právě z toho důvodu, aby čtenáři pořád a pořád kupovali předlohu, která je údajně pořád stejně zábavná. Jakože, musím se přiznat, že ty čísla jsou fakt parádní. Není to krvák, žádná bojovka, extra chytré či přelomové... ale baví spoustu lidí. Minulý půl rok měl dokonce Souma a spol o sto tisíc méně, takže jde vidět, že se klidně po druhé sérce můžeme ke konci roku posunout i směrem vzhůru. Bude to velmi zajímavé!

 

12. Chihayafuru - 1 885 180 prodaných kusů

Páni. Velké a dlouhé „páni“! Dva roky zpátky bylo tohle slice-of-live o karutě až u chvostu top třicítky s jedním miliónem a nyní tohle? Fakt neskutečný vývoj. A přitom druhá série anime skončila v roce 2013! Přiznám se, že vůbec netuším, proč je tahle série tak úspěšná a co se stalo, že neustále roste. Budu rád, pokud mi to někdo osvětlí, ovšem parádní čísla, to se musí nechat!

 

11. Terra Formars - 1 906 964 prodaných kusů

Úkaz, který vyvrací spekulace o tom, že pokud máte špatné anime, tak pošlete mangu do ohňů pekelných. Terru lidi pořád děsně žerou a dávají to jasně najevo! I když nemá svá nejlepší čísla jako minulý rok, kdy útočil na 2,5 milionů kusů, tak i po doslova špatně přijatém anime dokazuje, že manga jede svou kvalitku a je jí jedno, co se děje kolem. Kdo ví, jak s čísly zažongluje druhá anime série, která je dle mého skromného názoru ještě horší, ovšem můžeme počítat s tím, že boj proti přerostlým švábům bude ještě pěkných pár let pokračovat. A je to sakra dobře, neboť tahle drsná seinen manga je to nejlepší, co v daném žánru můžete momentálně číst!

 

10. Boku no Hero Academia - 2 135 591 prodaných kusů

Nejlepší desítka a můj favorit ji rovnou otevírá! ANO! Tenhle superhrdinský shounen nesází příliš na akci, ale spíš na emoce a postavy. A taky to dokáže bejt dost často překvapující a chytrý. No, ale dost hajpu, tahle série dostala velký boost díky anime od studia Bones, které je... no, zkrátka perfektní. Líp to vážně dopadnout nemohlo. Jasně, pomalejší tempo a podobný výtky beru, ale aspoň se nefilleruje a pořád je spousta materiálu na adaptování v případné druhé sérii. Minulý rok získala tahle série za celý rok podobná čísla jako nyní za pouhou polovinu, takže jde vidět hned 100% nárůst a ke konci letošního roku bych viděl, že se dostane minimálně do TOP 7, ale budu rád, když mě překvapí a získá ještě lepší pozici. Přeci jen, anime momentálně stále běží a proto ten největší růst půjde poznat až právě ke konci roku. Držím palce a ať tu s náma hrdinové vydrží co nejvíce let! PLUS ULTRA!

 

9. Tokyo Ghoul:re - 2 179 345 prodaných kusů

Tokyo Ghoul v předešlých letech útočil na nejlepší pětku, nyní se však musí spokojit s mírným poklesem. Sequelová manga je však stále obrovsky úspěšná a kdyby se někdo z vedení rozhoupal a dopomohl sérii s novou, lepší anime adaptací, a později se dostal příběhem právě k tomuhle pokračování, byla by to vskutku výhra. Ne, TG:re nebude úspěšnější než jeho původní bratříček, ale můžete se vsadit, že tu s námi bude ještě pěkně dlouho. Což vlastně není vůbec špatná zpráva, jelikož ze všech stran slýchávám, jak je manga povedená.

 

8. Boku dake ga Inai Machi - 2 332 110 prodaných kusů

Podobně jako Orange, Ao Haru Ride či Prison School je tohle jedna ze sérií, která si v jednom roce zažije obrovskou slávu a v tom dalším pomalu vymizí do ztracena. Tahle série má brilantní úvod, ale horší prostředek a katastrofální finále. Přesto se jedná o titul, který raketově zazářil právě díky oblíbené anime adaptaci. A mě to vlastně vůbec nevadí, neboť i takových projektů si musíme vážit a jsou potřeba. Díky nim vznikají trošku jiná díla a je vidět, že mohou uspět v kolotoči známých sérií a značek... to je fakt příjemný zjištění. Nicméně, odteď už bude ERASED jen a pouze padat. Takový je úděl kratkých a ukončených sérií...

 

7. One-Punch Man - 2 553 331 prodaných kusů

Co k tomuhle plešatému fenoménu dodat? Madhouse tomu udělal medvědí službu, to ano. Ovšem, samotná manga byla už dříve velmi populární, ale až letos se jí dostalo mohutné propagace, díky které si polepšil hned o celý milión kusů. Přesto se musím přiznat, že jsem čekal ještě o trochu více. Nechápejte mě špatně. Celý úspěch tohohle od počátku velmi zvláštního díla je nezpochybnitelný, ale po všem tom merchu, hajpu a sledování různých komunit jsem měl za to, že v Japonsku bude ke konci roku útočit někde k osmi melounům. A na to to zatím nevypadá... I když, třeba v druhé polovině roku Saitama překvapí? No, sám jsem velmi zvědav!

 

6. Nanatsu no Taizai - 2 712 499 prodaných kusů

Pryč jsou časy, kdy Weekly Shounen Sunday měl jako svůj nejúspěšnější titul Fairy Tail. Meliodas a jeho věrní přátelé z epického fantasy dobrodružství přerostli svého kolegu o celou hlavu a ukazují, že jde o sérii, která rozhodně neřekla poslední slovo. Ovšem nalijme si čistého vína, minulý rok (díky anime) získalo sedmero hříšníků za půl roku masivních 7 miliónů. Nyní jsme spadli o více jak 60% dolů, což se samozřejmě může zdát jako hrozivý průser, ALE musíme počítat se skutečností, že začátky jsou u všech oblíbených sérií největší (všichni po anime kupují všechny dostupné svazky) a pak se jen a pouze klesá (kupují se jen ty nové). Samozřejmě se najde pár výjimek, ale o nich o pár řádků později. Také musíme brát v potaz, že letos započne druhá anime série a ta opět nakopne prodeje směrem vzhůru. Čili ano, propad je citelný, ale pořád se jedná o jednu z nejúspěšnějších sérií současnosti! A je to dobře, manga pořád skvěle šlape a zaslouží si to!

 

5. Kingdom - 3 561 489 prodaných kusů

A tohle je ona zmiňovaná výjimka. Kingdom je unikát. Takový, jenž si prostě neumím vysvětlit. Počítejme opět s první polovinou roku, tedy dva roky zpět - 1133 022. Loňský rok - 1 122 671. Letos trojnásobek! Neuvěřitelné! Fakt neuvěřitelné. Anime je všeobecně přijímáno jako nepovedené, ovšem na to zřejmě kašle pes, neboť i díky němu Kingdom nepadá, nýbrž stoupá z popela jak bájný fénix. Jde o natolik masivní titul, že mi z toho rozum stojí a nevím, jak daná čísla odůvodnit. Anime momentálně neběží, filmy nejsou, žádná extrémní reklama... fakt masakr. Jasně, když bychom započetli čísla z celého roku, tak minulý rok získal Kingdom taktéž pátou pozici a přes osm melounů, ovšem jde o úkaz, který bortí všechny pádný argumenty. Jedno ale vím jistě. Manga je božsky skvělá a všem ji doporučuji! Navíc, autor má v plánu příběh na 100 svazků, čili pokud se bude tahle série pořád tak dobře prodávat, můžeme se vsázet, zda skončí dřív ona, či One Piece. :D

 

4. Haikyuu!! - 4 016 578 prodaných kusů

Nejúspěšnější sportovka současné doby a zřejmě i ta nejkvalitnější. Tady opravdu pomohla anime adaptace, která prodeje zvýšila o neuvěřitelných 70% a jedná se tak o úspěch na plné čáře. Letos dokonce má o 500 tisíc víc, takže paráda! Navíc, jen těžko bude do příštího roku padat dolů, jelikož máme na podzim odkleplou třetí anime sérii a navíc se šušká o další divadelní hře. Jo, tohle je prostě hit, který si JUMP musí hlídat a doufat, že jim neskončí tak brzy, jako dřívější Kuroko no Basuke. Autor však údajně má spoustu plánů, takže by s námi Haikyuu mělo být ještě zatraceně dlouhou dobu. A já jen tleskám a doufám, že si série udrží svou kvalitu, neboť se skutečně jedná o naprostou pecku ve svém žánru. 

 

3. Shingeki no Kyojin - 4 370 941 prodaných kusů

No, pomalu padáme, to zajisté... ale pořád je to ku*va velkej úspěch! Minulý rok krásných pět melounů, nyní o cca 600 tisíc méně, to ale nemusí Titánům vůbec vadit, protože příští rok by měla dorazit druhá anime série a tím se celá manga nakopne takovým způsobem, až to nebude pěkné. Kdyby tvůrci stihli druhou sérii ještě letos, tak bych se vůbec nedivil, kdybych na konci roku psal o tom, jak se vydrápal Eren a spol na samotný vrchol. Takhle jim unikla příležitost a kdo ví, jestli jim fanoušci delší čekání odpustí. Já určitě ano. Manga mě baví a myslím, že série si dobrá čísla zaslouží... i když bych ji přeci jen radši viděl trochu níže. 

 

2. Ansatsu Kyoushitsu - 4 391 966 prodaných kusů

Ještě rok zpátky bych prskal vzteky. Nicméně jsem došel k osvícení a usmívám se jak měsíček nad hnojem. AssClass si to zaslouží, vážně. Originálnější dílo jsem dlouhou dobu neviděl a kombinace akce, emocí, humoru a parádního příběhu je prostě úžasná. Ovšem manga skončila, anime skončí brzy po ní a viděl bych to tak, že současná pozice je pro Koro-senseie vrcholem. Ke konci roku budeme padat a příští rok se pravděpodobně horkotěžko ukáže v TOP třicítce. Pět let na tuhle sérii ale byla tak akorát dobrá volba a snad se autorovi i s příští mangou takhle zadaří. Neboť ať už si každý bude říkat co chce, tohle je MEGA úspěch! Obrovská gratulace!

 

1. One Piece - 6 470 105 prodaných kusů

Překvápko, nemyslíte? Ne, tohle muselo být každému jasné, několik let po sobě si OP udržuje svou královskou pozici a až do příštího roku, kdy započně druhá anime série Titánů, bych se neobával o jeho prohru. Nemám nic moc k dodání, čísla jsou to neskutečná. Každý svazek prodá něco přes dva melouny a to prostě nikdo, ale fakt nikdo jiný nedává. I přes všechny superlativy je ale zřejmé, že i tenhle král pomalu slábne, neboť minulý rok měl o 500 tisíc více. Zatím ale není důvod ke strachu. OP máme jisté ještě na osm let minimálně!

 

 

Tak co? Nějaké překvápko? Zklamání? Pokud máte cokoliv k tématu, nebojte se a napište nám do komentáře :) 

Datum:
7. 6. 2016, 20:42
Autor:

Komentáře

| 9. 6. 2016, 19:41 | Autor: SnoopDogg

I am a hero bych vážně nečekal ale když se zamyslím nad tím jaká je to pecka tak se vlastně není čemu divit!      Ale ovar se serafem bych postavil vedle popelnice a né na 21. místo..

Obrázek uživatele Turza

| 9. 6. 2016, 20:05 | Autor: Turza

Pred pár dnami som prečítal celý orange behom 2 dní a velmi sa mi to páčilo! Verím, že po anime v lete sa predaje ešte vyhúpnu! A odporúčam všetkým čo majú radi romance shoujo/ time travel

| 11. 6. 2016, 12:58 | Autor: Melly

Autorka teď v posledních pár volume se story hodně pohla, strašně moc se to vyvinulo a každá kapitola končí tak, že vás to nutí čekat na další! Objevilo se pár nových postav. Některé vedlejší postavy dostaly více prostoru. Obecně bych řekla, že se to stále více zlepšuje.

Obrázek uživatele Wise Smelly Legs

| 11. 6. 2016, 22:37 | Autor: Wise Smelly Legs
No co říct? Snad jen to, že až skončí One Piece, tak asi padnou rekordy a až ta nepředstavitelná fáma okolo této tragické události skončí, tak asi rapidně poklesne celkové číslo prodeje mang obecně. Protože prostě To číslo u One Piecu, co se drží až na "nefér" jednorázové výjimky jako s Shingeki No Kyojin, je prostě fakt vysoké!! A ke zbytku jako jediné, co říct, že hold především souhlasím s tím, co jsi k tomu napsal a je vážně hukot, že Boku No Hero Academia tak válí i když má o proti soupeřům jen takový drobný počet svazků.

| 1. 8. 2016, 19:52 | Autor: Zixon

Akame ga Kill ? No FeelsBadMan