Hvězdy Star Wars obdivují japonskou kulturu

Jak se zdá, tak Síla je mocná opravdu všude.

Nové Star Wars drtí jeden kasovní rekord za druhým, a aby byla kasička naplněna k prasknutí zcela bez výjimek v každé zemi, tak se hlavní hvězdy spolu s režisérem vydali na propagaci do Japonska. Tam strávili necelé dva dny a poskytli rozhovor s televizní stanicí Rocket News 24, ve kterém vyplynulo na povrch spoustu zajímavých pikantností. Předem je důležité zmínit, že samotné Star Wars je nepřímo inspirované japonským legendárním snímkem The Hidden Fortress (Skrytá pevnost) z roku 1958, ve kterém figurují sice samurajové, ale příběhová struktura a zrod Jediů v něm lze jasně rozpoznat.

Daisy Ridley, hrajíc ve filmu postavu jménem Rey, je obrovskou fanynkou filmů od studia Ghibli. Totéž pochopitelně platí I pro tvorbu Miyazakiho a splnila si malý anime sen díky tomu, že mohla nadabovat postavu (Taeko) pro americké publikum ve filmu Only Yesterday. “Je logické, že japonský originál bude vždy ten nejlepší, přesto mi tahle práce byla skutečnou poctou, neboť miluji Japonsko. Být malinkou součástí japonské kinematografie a tak legendárního studia je opravdu velmi speciální. “


Podobně je na tom i hlavní mužská hvězda – John Boyega hrající stormtroopera Finna. „Vyrůstal jsem na čtení manga sérií, díky nimž jsem se poprvé setkal s japonskou kulturou, obzvláště tou duchovní cestou. Miluji a vlastně i dnes stále čtu komiksy.“ Nakonec vyšlo najevo, že John je velkým fandou Naruta, neboť jej četl v dětství a samotný jeho charakter byl lehce inspirován a vtisknut do Finna. „Je to postava, která chce vést a má svůj sen, ale nemá potřebné zkušenosti a vlastně ani neví, jakou cestou se vydat. Naprosto zbožňuji, jak japonské díla zachycují příběhy o vyvrhelech, kterým ale hrozně fandíte a přejete jim úspěch.“ Jeho lásku k Narutovi pak lze zachytit I na osobním Twitteru, kde napsal:
Pouze na dva dny v Japonsku! Mé cíle? Jíst rámen, stát se Hokagem a utíkat s rukami za zády.


Originál Tweetu.

Nakonec byl pak vyzpovídán I samotný režisér J.J. Abrams, který sice nemá podobnou lásku k anime filmům či mangám, ale přesto svým vlastním způsobem uctívá Japonsko. V ranní show Mezamashi TV prozradil, že před přibližně šesti lety byl na koncertě japonské skupiny AKB48 v Tokiu spolu s kreslířem Takashi Murakamim. Bylo to v době, kdy tahle dívčí skupina nebyla ještě tolik populární a byl hudebním zážitkem tak příjemně potěšen, že později ve svém zrestartovaném Star Treku obsadil do vedlejší role jednu ze zpěvaček.

Nakonec se ještě sluší říct, že zmiňovaná Daisy Ridley nebyla první herečkou, která měla tu čest nadabovat do svého rodného jazyka japonský snímek. Mark Hamill (Luke Skywalker) je úspěšným dabérem, který mimo spoustu herních postav a animáků zvládnul nadabovat postavu Musca ze Zámku v Oblacích, stejně tak jako jednu postavu z Naušiky z Větrného údolí.

Datum:
28. 12. 2015, 21:56
Autor:

Komentáře

| 1. 1. 2016, 15:40 | Autor: Stanislav Lukeš

Blahopřeji ke spuštění webu i ke článku o Star Wars v Japonsku dalo mi to spoustu nových informací i když o Markovi jsem věděl z pořadu Re-play , kde byl ukázaný jak probíhal jeho dabing v jedné počítačové hře.