Dnešní generace japonských studentů nikdy nečetla Dragon Ball

Dragon Ball je gigantická klasika, nicméně pokud jste žili v představě, že ho v Japonsku čtou úplně všichni, hluboce jste se spletli.

Dragon Ball manga a posléze i několika-sériové anime je všeobecně považováno za základní pilíř veškerých shonenů a inspirace tohoto díla lze vidět takřka kdekoliv. V devadesátých letech na něm vyrostla hned celá generace japonských, amerických a ve skutečnosti i celosvětových fanoušků a jedná se o velkou etapu mládí miliony a miliony lidí.Nyní se však ukázalo, že minimálně v Japonsku to už tak bohužel není. A to I přesto, že momentálně běží anime pokračování Dragon Ball Super zaštítěné samotným původním autorem Akirou Toriyamou. 403 japonských středoškoláků bylo vybráno do ankety s jednoduchou otázkou: "Četli jste někdy Dragon Ball?" Nečekaně se přišlo na skutečnost, že pouze 64 (15,9%) z nich tuhle manga klasiku četlo, zatímco zbylých 339 (84,1%) odpovědělo NE.

Zjistilo se tak, že moderní čtenáři se k Dragon Ballu zkrátka nedostali v době jeho největšího rozmachu a ti, jenž v dnešní době tuhle předlouhlou sérii sčítající 42 svazků čtou, si ji půjčili v knihovnách či od starších kamarádů. Také se objevoval názor, že začali Gokuovo dobrodružství číst právě proto, že má tak obrovský dopad na ostatní mangy. No, jak se zdá, i fenomén takového věhlasu jednou narazí na fakt, že pro moderního čtenáře už není dostatečně atraktivní. 

Datum:
26. 12. 2015, 22:58
Autor:

Komentáře

| 3. 1. 2016, 00:06 | Autor: Han Sess

15,9 % není zas tak zlé, to je každý šestý... Myslím si že u nás v ČR jsme na tom hůř, většina lidí z otaku komunity ani neví co Dragonball je natož aby ho někdy četli a za takový klasický shonen považují Naruta! :D Jináč web i článek supr :3 pokračujte!
 

Obrázek uživatele Toren

| 3. 1. 2016, 18:44 | Autor: Toren

Jasně, to říkáš velmi správně, neboť ČR je celkově velmi... ehm, řekněme nepolíbená staršími tituly :D Tady neznalost DB nic neznamená. Nicméně pro Japonsko, kde Dragon Ball byl vždy obrovskou modlou na úrovni Astro Boye (první anime), je tento výsledek velmi nečekaný a ukazuje, že nad DB se objevují mračna :D. A jinak samozřejmě děkujeme za chválu! Budeme se snažit!

| 5. 1. 2016, 19:27 | Autor: Lukhas Pánek

Osobně si myslím, že Dragon Ball by měli všichni aspoň zkusit nebo vědět o čem to je. Podle mého hlavním problémem proč v česku DBZ nikdo moc nebere je ten, že nikde není pořádně přeložený. Většina české komunity kouká pouze s českým překladem (já preferuju anglický překlad, český pouze od spolehlivých skupin). Co vím, tak že na akihabaře jsou externí titulky ke všem dílům, ale pochybuju že si někdo stáhne raw verzi a následně přidává titulky. Taky tuším na hns jsem zahlídl že mají asi 200 dílů DBZ přeložených. Taky další faktor bude délka, ikdyž třeba DBZ Kai není zas tak strašný. Já bych se klidně na překlad vrhl, ale mám tolik koníčků že na to prostě není čas. :D A absolutně chápu že se nikomu do překladu moc nechce, ale je mi to celkem líto. Je přeložených tolik anime, které nejsou ani z půlky tak kvalitní. Já jsem momentálně z 40 epizody DBZ Kai a jsem ve fázi kdy je to pro mě to nejlepší co může být (společně s One Piece).Samozřejmě netvrdím že to tak je, třeba se lidem na tom nelíbí něco jiného, všechno je jenom můj názor.