Den 1. – Júri on Ice a LGBT v anime (i neanime) – Dvanáct dní anime

Vítejte u série článků s názvem 12 dní anime. Příštích dvanáct dní každý den vyjde jeden článek na téma, které mě v posledním roce zaujalo při sledování anime. Jako první se podíváme na novinku s názvem Júri on Ice!

Když dojde na LGBT tématiku, tak se v anime většinou nedočkáte úplně uspokojivých konců. Když už se nějaká série pustí do vyprávění o páru leseb nebo gayů, uvidíte hlavně akorát hrdiny, kteří jsou rudí až za ušima, jen co dojde na přiblížení se k svému milovanému. Občas zajdou i dále, jenže není se čemu divit, když se většina seriálů s LGBT tématikou dá označovat za „jaoibait“ pro ty o gayích a „juribait“ pro ty o lesbách. Ve výsledku obvykle nic pořádného se svým námětem neudělají a mají pouze nalákat diváky vyhledávající tyto seriály na podprůměrný produkt. Jednou za čas se ale něco zajímavého ukáže. Minulý rok to byl pro lesby alegorický medvědí příběh Juri Kuma Araši a tento rok nám studio Mappa přineslo krasobruslařské Júri on Ice.

 

Júri on Ice není jaoibait. Je to příběh o krasobruslaři, který je čirou náhodou i gay. Některým se dost možná bude zdát, že vlastně mezi tím není rozdíl. Pokud bych to měl přiblížit mužskému publiku, napadá mě jako první Hibike! Euphonium, které na první pohled láká na vztahy mezi dívkami v orchestru. Jenže ty hrají druhé housle pro příběh o růstu jednoho školního orchestru a vývoj vztahů je spíš přirozeným výsledkem opakovaného setkávání těch osobností, které jsme měli šanci za předchozí díly poznat. I kdyby ve výsledku „neskončily spolu“, jejich vzájemné vztahy jsou natolik zajímavé, že jsem s nimi byl vždy spokojený.

Júri on Ice je v tomto velmi podobné. Už od začátku člověk cítí, jak velkým hrdinou pro hlavního hrdinu Júriho je jeho učitel Viktor. V první polovině série dostáváme možnost je poznávat, ať už skrze jejich vzájemné diskuze nebo chování Júriho a Viktora při krasobruslařských představeních. Júriho cesta po různých krasobruslařských turnajích je ale zrovna tak zajímavá, protože nám otevírá svět postav, se kterými se Júri setkává. Každé představení vypráví vlastní příběh a najdete v nich vše od nešťastné naivní lásky až po prostou touhu být nejlepším.

Právě respekt k ostatním postavám je něco, co občas příběhy o LGBT postrádají. Vezmu-li příklad ze seriálu, který jsem sledoval nedávno, pak do této pasti spadlo americké Steven Universe. Pokud bychom se bavili o ženských postavách z tohoto seriálu, pak si není na co stěžovat – až na výjimky jde o skutečné osobnosti, jenže to samé nejde říct o mužích. Můžeme o nich tvrdit, že jsou „neobvyklým zpracováním mužské postavy, které prolamují obecné představy o mužském chování“, nicméně to bychom se spíš bavili o tom „čím jsou“ spíš než „kým jsou“. A ve výsledku mi prostě žádná mužská postava v Steven Universe nepřijde ničím výrazně zajímavá.

Nechci tvrdit, že si divák nemůže najít zalíbení v nějakém seriálu i přes to, co jsem v minulém odstavci označil za chybu. Steven Universe mě více méně baví a hodlám v jeho sledování pokračovat. Nicméně si myslím, že mu schází schopnost prorazit mnohem revolučněji, než by mohl, protože se příliš soustředí na své ženské postavy a opomíjí kvůli tomu muže. Odcizí si tím diváky, kteří by jinak o LGBT tématiku mohli projevit zájem čistě platonický a pomohli toto, stále ještě neobvyklé, téma lépe začlenit do společenského vnímání. 

Júri on Ice je podle mého názoru zářným příkladem toho, jak by se měly příběhy o LGBT vyprávět. Ne s takovým zaměřením na svou LGBT stránku, aby opomněli vše ostatní. A s dostatkem charakteru a vývoje pro všechny své postavy, aby LGBT romantika byla uvěřitelná a divák to i postavám přál. Což je vlastně základ všech dobrých romantických příběhů. 

Rozumím ale, že pro mužské diváky budou vždy příběhy o lesbách zajímavější než příběhy o gayích, protože…

 

 

Ale pokud jsem vás v článku přesvědčil, že Júri on Ice stojí za pozornost, udělejte pro svůj animelist něco dobrého, protože v už tak vynikající podzimní sezónně jde o jedno z nejlepších anime roku.

Datum:
13. 12. 2016, 18:01
Autor:

Komentáře

Obrázek uživatele Ādy

| 13. 12. 2016, 20:26 | Autor: Ādy

Musím říct, že jsem si řekl, že bych na Yuri on Ice i koukl, ale obecně se mi moc do něčeho nechtělo a tedy jsem to nechal plynout dál. Ovšem po tomhle výkladu jsi mne opravdu zaujal a uvažuji, že bych to i zkusil.
Jinak nápad o této článkové sérii se mi zamlouvá. Těším se na zítřejší počtení!!

Obrázek uživatele JacobNeo

| 13. 12. 2016, 21:22 | Autor: JacobNeo

Nečekal jsem to, ale musím říct, že Yuri on Ice je pro mě nejlepší anime v současné sezoně. Jsou zde i jiné zabávné série, ale Yuri mě zasáhl ze všecho nejvíc. Díky za článek a těším se na další!