DAYS / Anime

Haikyuu!, Kuroko no Basket, Hajime no Ippo, Yuri!!! on Ice, Yowamushi Pedal. Jo, čutálisti to neměli jednoduché…

Fotbalové anime Days šlo do japonské distribuce v letní sezóně minulého roku a jelikož jsou sportovky velkým aktuálním trendem, nemělo to vůbec jednoduché. Lidé už totiž mohou být přesyceni jednak z obrovské škály nabízených titulů, jako je volejbalové Haikyuu!!, basketbalový Kuroko no Basket či baseballové Dia no Ace, a jednak z částečné repetitivnosti všech jmenovaných titulů. V tomto žánru se bohužel nedá manipulovat tak, aby to i po sté bylo něčím originální. Tvůrci proto stále sázejí na ty stejné prvky a je jenom na nich, jestli se jim podaří daný kousek znázornit dostatečně poutavě.

Jak tedy zaujmout? Anime sportovního žánru se dá ve výsledku v těch omezených mantinelech rozdělit na dva (tři) směry. Na jedné straně je ten agresivnější způsob a to je adrenalinová jízda, kde se spoléhá hlavně na extatické akční sekvence (Kuroko no Basket). V té druhé postrádáme propracovaně sestříhané vzrušující scény, ty jsou vyměněny za emočně ždímající momenty, které vás nutí drtit palce ve vlastních rukách ve prospěch hlavního hrdiny, který se prostě nehodlá vzdát navzdory všem okolnostem. A pak je ještě zlatá (ovšem ta nejnáročnější) střední cesta, kde se tvůrci snaží skloubit oba způsoby dohromady a vytvořit prvotřídní materiál (Haikyuu!!, Hajime no Ippo). Už nyní vám prozradím, že se fotbalový kousek neřadí do poslední kategorie…

Days tedy v příběhové kompozici a celkové dramaturgii nevyčnívá. Máme zde hromadu postav, samozřejmě bojového ducha hlavního hrdiny, který ho (a nás) táhne kupředu a právě ty zmíněné „ubrečené“ momenty o nevoli se vzdát. Chtěl bych zde ihned zmínit počátek našeho příběhu, který je vyloženě skvěle napsaný. Uvěřitelný scénář, který dostane Tsukushiho do fotbalového týmu a ten se mu naprosto oddá tělem i duší, je jednoduchý, ale zároveň velmi komplexní. Změna v životě, jako je přestěhování nebo pouze přechod na jinou školu, může pro člověka znamenat nové možnosti, nepříjemnosti, ale i šance. A mladý hoch po vlastních zkušenostech a nikterak uspokojivém dětství vycítí příležitost někam patřit a zcela okamžitě se jí chopí.

Jak jste se mohli v předchozích odstavcích dočíst, ty proslulé „eye candy“ momenty, jenž jsou vám třeba v Kurokovi předkládány jako „superschopnosti“ jednotlivých postav nebo v Ippovi jako bojové techniky, jak soupeře dostat k zemi, zde chybí. Hraje se spíše na reálné konání hrdinů, efektní překvapivé okamžiky, přesto stále v rámci skutečnosti, a jednoduché strategie. V návaznosti právě postrádáme ty animační hrátky a okouzlující scény jak diváka cíleně vizuálně odzbrojit. A jelikož se akčních záběrů dočkáme pomálu, není potřeba se nějak rozplývat nad technickým hlediskem fotbalového kousku.

Na zábavnosti dodává pár dialogových přestřelek mezi odlišnými charaktery a respektuhodně vyhlížející postavy, jenž pohání našeho mladého hrdinu dále ke kýženému vítězství. Také se musí ocenit snaha autora, potažmo studia, postupně blíže představit většinu hrajícího týmu. Ve výsledku se ale zpravidla nejedná o propracované osobnosti, pouze přehlídku různorodých charakterů, na kterých se dají vystavět různé komické, seriózní i podněcující okamžiky. Žádné komplikované backstory, složité životní cíle nebo těžké osudy tedy nečekejte. Stejně tak škatulky jednotlivých postav jsou od začátku jednoduše řečeny a průběhem se nám žádné drastické změny nedostane.

Při sledování celé série málokdy nastanou chvíle naprosté nudy. A i když anime na pohled vděčných diváckých momentů příliš nevyniká, motivační monology o dalších krocích vpřed, nikdy se nevzdávat, bojovat do posledního dechu a podobně vytrvale plní funkci elektrizujících chvil a slouží jako skvělá náhrada. Ovšem tato nejsilnější zbraň Days se postupně stává i její největší slabinou. Stále se opakující „ubrečené“ momenty nastávají v každou příhodnou chvíli a postupně ztrácejí vytoužený efekt. Právě proto je i mé hodnocení první série neadekvátní k (ne)očekávanosti na další řadu. Kéž by to skončilo po první sérii…

Hodnocení
7.0/10
Hodnocení čtenářů
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
Průměr: 5.2 (397)
Datum:
19. 2. 2017, 17:31
Autor:

Komentáře

Obrázek uživatele Wise Smelly Legs

| 23. 2. 2017, 10:42 | Autor: Wise Smelly Legs

Hmm, nezní to moc lákavě

| 23. 2. 2017, 21:17 | Autor: Plesnivec

I přes to, že anime je lehce nadprůměrné, tak jsem nejednou měl husí kůži ať už z OST, nebo prachobyčejné věty. Myslím si, že si Days druhou sérii zaslouží. Je to koukatelný, díly ubíhají rychle, takže já se na druhou sérii těším. Aspoň to není tak fujoshi jako Haikyuu, Free nebo KnB. Pokud chcete skvělé sportzovní anime, pusťte se do Ping Pong the Animation.